logo itpoint.cz

Český Telecom může v příštím roce promítnout zvýšené DPH do cen

Podle rozhodnutí ČTÚ bude společnost moci v příštím roce promítnout do cen základních služeb celé zvýšení DPH o 16,2 procenta. Úřad přitom nedávno vydal rozhodnutí, podle kterého by ceny Českého Telecomu i po započtení zvýšené DPH mohly růst v intervalu mezi pěti a 13 procenty ...

Český Telecom bude moci v příštím roce promítnout do cen základních služeb celé zvýšení DPH o 16,2 procenta. Rozhodl o tom v pondělí Český telekomunikační úřad. DPH na telekomunikační služby od ledna vzroste ze současných pěti na 22 procent. Úřad přitom nedávno vydal rozhodnutí, podle kterého by ceny Českého Telecomu i po započtení zvýšené DPH mohly růst v intervalu mezi pěti a 13 procenty.

Český Telecom podle mluvčího Vladana Crhy nepočítá s tím, že by v příštím roce ceny bez zahrnutí DPH zvyšoval a některé položky naopak zlevní. Firma již ČTÚ předložila návrh cen pro příští rok, ale úřad se k nim dosud nevyjádřil. Jejich posouzení má být podle předsedy ČTÚ Davida Stádníka předmětem samostatného rozhodnutí.

Přesnou hodnotu, o kolik bude Telecom moci zvýšit koncové ceny, úřad dosud nestanovil a bude se odvíjet podle inflace. Údaj stanoví jen zvýšení celkové cenové hladiny, ale jednotlivé položky se mohou vyvíjet výrazně odlišně. Například v roce 2002 mohla firma zvýšit ceny o 3,7 procenta, měsíční paušál však vzrostl o 70 procent na 299 Kč.

V letošním roce Český Telecom ceny výrazněji neměnil. Pouze v květnu začal po vzoru mobilních operátorů nabízet čtyři nové tarify s volnými minutami.

ČTK

Článek ze dne 10. prosince 2003 - středa