logo itpoint.cz

Český Telecom spouští pilotní projekt na paušální ISDN - vynikající zpráva s menšími vadami na kráse

Český Telecom spouští pilotní projekt pro uživatele služeb ISDN. Jedná se o už dříve ohlášený návrh, který sliboval téměř paušální ISDN za příplatek zhruba 500 Kč měsíčně k stávajícímu poplatku. V těchto dnech přešla společnost od slov k činům a na svých stránkách ohlásil spuštění pilotního provozu. Pojďme se tedy podívat jak by tato služba měla vypadat ...

Český Telecom spouští pilotní projekt pro uživatele služeb ISDN. Jedná se o už dříve ohlášený návrh, který sliboval téměř paušální ISDN za příplatek zhruba 500 Kč měsíčně k stávajícímu poplatku. V těchto dnech ČTc přešel od slov k činům a na svých stránkách ohlásil spuštění pilotního provozu. Pojďme se tedy podívat jak by tato služba měla vypadat.

Co dostane uživatel za příplatek 500 Kč ?

Telecom nabízí garantovaných 9,6 kbit/s a negarantovaných 64 až 128 kbit/s internetového dial-upu, částečně za paušál a částečně za minuty. Přeloženo do srozumitelného jazyka D kanál o rychlosti 9,6 kbit/s má uživatel jistý, ovšem podle zkušeností zahraničních operátorů skutečná rychlost tohoto kanálu se pohybuje v průměru kolem 5 kb/s.

B-kanály by pak byly uživateli přidělovány dynamicky. V praxi by to fungovalo tak, že by si uživatel nastavil buď automatické přidělování B kanálu nebo by si dynamické přidělování nechal zablokovat a rozhodnul se sám kdy B kanál využije. I B-kanály by pak měli být zdarma alespoň v období mimo špičku. Dost podstatný problém však vidíme v tom, že připojení přes B-kanál není garantované – to znamená, že může nastat situace, kdy bude síť přetížená a jednoduše nebude možné B-kanál přidělit.

Ve špičce by pak uživatel platil 50 procent ceny po vyčerpání kreditu, který ČTc stanovil na hranici 10 000 sekund, což je v podstatě 166 minut tedy necelé tři hodiny. Na tomto místě si neodpustím malou radu pro marketingové oddělení v ČTc. Až budete příště oznamovat výši volného kreditu, možná by stálo za zvážení uvést volný kredit v milisekundách nebo ještě lépe v pikosekundách ( 10 000 000 ms respektive 10 000 000 000 000 000 ps), to by se pak podařilo zamotat hlavu ještě většímu počtu zákazníků. V současné době využívá služeb ISDN zhruba 150 tisíc uživatelů a lze předpokládat, že velká část z nich by takto modifikovanou službu využila.

Jak bude probíhat pilotní projekt ?

Pilotní projekt AO/DI by měl být dvouměsíční a měl by probíhat od 1. září do 31. října. Nikoli ovšem celoplošně, ale pouze na čtyřech místech, pro uživatele připojené k ústřednám v těchto lokalitách: Praha –střed II, Praha- Vršovice, Brno –Královo pole a Ostrava – Mariánské hory. Pilotu se může zúčastnit každý uživatel vlastnící ISDN přípojku a zároveň musí být platným uživatelem služeb IOL Dial-up nebo Quick.

Sám Telecom k pilotnímu projektu uvádí toto :

Co je nutno splnit pro účast v pilotním provozu ?

Technické vybavení

Co říci na závěr ?

Z pohledu uživatelů je to jistě krok vpřed, ovšem chtělo by to vychytat drobné mouchy. Toto téměř paušální ISDN bude určitě řešením pro uživatele, kteří v dohledné době nedosáhnou na ADSL připojení (a zde mi opět chybí seznam nejen těch lokalit kde už je ADSL dostupné, ale i lokalit do kterých se ADSL zavede při nejbližším rozšiřování, usnadnilo by to pak zákazníkům rozhodování).

Velmi by mohl službu poškodit způsob přidělování B-kanálů.O čem se Telecom nikde nezmiňuje je čas, který vymezil pro období ve špičce a mimo špičku. V pracovních návrzích ČTc na jednání Internetového Fóra se počítalo s jedním druhem paušálu, který operoval s časem mimo špičku od 14:00 do 7:00 druhého dne.

Z tohoto návrhu je tedy patrné, že Telecom nemá v tomto čase zrovna přetíženou síť. Kdyby podobným způsobem rozšířil off-peak i u ISDN začal bych o tomto návrhu vážně uvažovat i já:-) Počkejme si však na výsledek pilotního projektu – snad se těch 300 zkušebních uživatelů podělí o své pocity.

Internet pro všechny
Miloslav Sova

Článek ze dne 20. srpna 2003 - středa