logo itpoint.cz

Český Telecom uvažuje o změnách velkoobchodních podmínek u ADSL

Podle vyjádření společnosti však změny musí vycházet z oboustranně přijatelných podmínek. V případě dohody by konkurence mohla nabízet více variant rychlosti připojení než dosavadních pět nadiktovaných Českým Telecomem ...

Technické i cenové podmínky vysokorychlostního internetu na bázi technologie ADSL, která před několika týdny přišla na český trh, by se v budoucnu mohly změnit. Český Telecom uvažuje, že by konkurenty pustil "hlouběji do sítě" a umožnil by plnohodnotné připojení u této služby.

"Nebráníme se jednání na toto téma. Jakékoliv změny však musejí vycházet z oboustranně přijatelných podmínek," citují mluvčího Telecomu Vladana Crhu. Prakticky by to podle deníku znamenalo, že by konkurence mohla nabízet více variant rychlosti připojení než dosavadních pět nadiktovaných Telecomem. Především se dá očekávat pokles cen, které nyní u nejlevnější a nejpomalejší varianty začínají na 1400 korunách za měsíc.

Ceny, které nastavil Telecom, se nelíbily konkurenčním společnostem ani ministru pro informatiku Vladimíru Mlynářovi. Na jeho popud vypracoval Český telekomunikační úřad porovnání cen za ADSL v ČR s dalšími 12 dominantními operátory z evropských zemí. Z něho vyplývá, že základní nabídka Telecomu má nejnižší rychlostní připojení ze všech srovnávaných zemí, ale cena za ni je srovnatelná s evropským průměrem. Při porovnání nabídek se srovnatelnou rychlostí je ADSL v Česku jedno z nejdražších.

Postupně chceme přenosovou rychlost zvyšovat, komentoval výsledky průzkumu Crha. Mlynář se k výsledkům studie nevyjádřil a bude je komentovat zřejmě na páteční tiskové konferenci.

ČTK

Článek ze dne 25. dubna 2003 - pátek