Český Telecom ve středu opět zavede opatření, které zpomalilo ADSL

Český Telecom ve středu 15.10. 2003 opět zavede opatření, jež v polovině léta znamenalo výrazné snížení rychlosti připojení některých uživatelů k internetu. Tzv. agregace ADSL totiž vymezuje kapacitu páteřní sítě určenou pro jednu přípojku určitému počtu zákazníků. Čím více klientů je najednou připojeno, tím nižší by mohla být rychlost jejich přístupu na internet ...

Český Telecom ve středu 15.10. 2003 opět zavede opatření, jež v polovině léta znamenalo výrazné snížení rychlosti připojení některých uživatelů k internetu. Tzv. agregace ADSL totiž vymezuje kapacitu páteřní sítě určenou pro jednu přípojku určitému počtu zákazníků. Čím více klientů je najednou připojeno, tím nižší by mohla být rychlost jejich přístupu na internet. Agregace bude podle testů Telecomu znamenat pokles rychlosti jen v řádu jednotek procent, uvedl však mluvčí Vladan Crha.

"Provedli jsme dva testy u dohromady více než 1000 uživatelů. Předpokládáme, že zavedení agregace nebude mít vliv na kvalitu pro koncové zákazníky," uvedl dále mluvčí Českého Telecomu s tím, že firma bude dopad opatření i po jeho spuštění sledovat.

Telecom zavedl plnou agregaci na přelomu července a srpna. Podle ankety na internetu poklesla některým uživatelům rychlost až na čtvrtinu předchozího stavu. Reálná rychlost připojení se tak mohla snížit pod rychlost běžného připojení přes telefonní linku. Zatímco u vytáčeného připojení lze dosáhnout rychlosti 56 kbit/s, rychlost ADSL začíná u 192 kbit/s.

Jaký bude mít opatření dopad, nelze v současnosti podle internetového odborníka Jiřího Peterky odhadnout. Podle něho je nejpravděpodobnější varianta, že určité zpomalení pocítí uživatelé, kteří dosud nepřešli na zrychlené varianty služby. Je jich zřejmě stále nejvíce a bude je to motivovat k přechodu na nové varianty, uvedl. Je však rovněž možné, že menší či větší zpomalení se dotkne všech či jej naopak uživatelé vůbec nepocítí.

Telecom nabízí připojení k internetu z telefonní linky prostřednictvím ADSL ostatním operátorům i koncovým zákazníkům od února a v současnosti eviduje kolem 13.000 uživatelů služby. V polovině září firma zvýšila rychlost základní nabídky ADSL ze 192/64 kbit/s na 512/128 kbit/s a u rychlejší varianty ze 320/128 kbit/s na 1024/256 kbit/s za nezměněnou cenu. Zároveň však firma zavedla měsíční omezení objemu přenesených dat na deset, respektive 20 gigabytů měsíčně. Za větší objem si uživatelé musí připlatit. Na vyšší rychlost přešlo zhruba 1800 uživatelů.

Od poloviny října chce ADSL ve své síti na území části Prahy 1 a 2 nabízet i společnost GTS.

ČTK

Článek ze dne 13. října 2003 - pondělí

Ušetřete peníze větším využitím proxy serverů
Aktuální články

Jak zvýšit efektivitu provozu datového c...

Spolehlivá ochrana a ukládání dat pro po...

SUSE Linux Enterprise Server pro KunLun ...

Zálohování a obnova dat pro virtuální se...

Novicom představí svá řešení na 20. ročn...

itself investuje 50 milionů korun do mod...

Dopady eIDAS a GDPR nejen do veřejné spr...

Novicom opět na konferenci SecTec Securi...

Nové nástroje InterBase 2017 pro plný mo...

Barracuda Web Security Service v cloudu ...

GPS navigace Mio 5400 je mezi nejpopulár...

Efektivnější ochrana firemních sítí a e-...

Eplan a Rittal představují možnosti vývo...

Nová verze podnikové automatizační platf...

Efektivní výroba KOVONA SYSTEM s podporo...

Mobilní data nejsou v Česku drahá, v Pol...

Změny smluv na dálku lze do 14 dnů odvol...

Snadná správa uživatelských práv v Micro...

WiFi router Turris Omnia na veletrhu CeB...

Profesionální displeje Panasonic se záru...