logo itpoint.cz

Český Telecom zrychlí od září ADSL

Od 15. září 2003 zvýší Český Telecom rychlost služeb ADSL na trojnásobek, a to při zachování současných cen. Zároveň se zrychlením ADSL oznámila společnost také plné uvolnění trhu s koncovými zařízeními (modemy) a nabídku tzv. samoinstalačních balíčků, které přinesou uživatelům další úspory ...

Od 15. září 2003 zvýší Český Telecom rychlost služeb ADSL na trojnásobek, a to při zachování současných cen. Zároveň se zrychlením ADSL oznámila společnost také plné uvolnění trhu s koncovými zařízeními (modemy) a nabídku tzv. samoinstalačních balíčků, které přinesou uživatelům další úspory.

"Splnili jsme slib, který jsme dali uživatelům internetu v České republice," říká Gabriel Berdár, předseda představenstva a generální ředitel Českého Telecomu. "Věříme, že výrazné zvýšení rychlosti i stabilizace technických parametrů a aplikace Fair User Policy přispěje k ještě většímu zájmu zákazníků."

Přenosová rychlost u základní varianty služby IOL Broadband se zvýší ze současných 192/64 na 512/128, u rychlejší varianty z 320/128 na 1024/256 (vše v kb/s). Objemový limit pro přenesená data je stanoven na 10 GB u základní a 20 GB u rychlejší varianty připojení. Po jeho překročení dostane uživatel další kredit 10 GB za poplatek 399 Kč.

Uživatelé budou mít k dispozici 30 MB diskového prostoru pro elektronickou poštu, až 6 e-mailových adres pro 1 schránku (primární adresa + 5 sekundárních), automatické odesílání kopie došlé pošty až na 5 dalších adres, přesměrování veškeré příchozí pošty na jinou adresu a možnost automatické odpovědi na příchozí poštu. Využít mohou i nadstandardní prostor 30 MB na serveru Českého Telecomu pro vlastní webovou prezentaci či pronájem koncového zařízení a rozbočovače. Samozřejmostí je vysokorychlostní zálohovaná zahraniční konektivita, lokální peering prostřednictvím sdružení NIX a možnost přidělení pevné IP adresy ke službě IOL Broadband za 99 Kč měsíčně. Součástí služby již není Service Selection Dashboard (portál pro výběr služeb – SSD) ani dynamický překlad adres (NAT).

Přechod na rychlejší varianty připojení provede Český Telecom bezplatně všem stávajícím zákazníkům, kteří o zvýšení rychlosti požádají prostřednictvím www.iol.cz nebo u jiného poskytovatele připojení. Zákazníci, kteří o zrychlení dosavadní přípojky neprojeví zájem, mohou využívat služby ve stávající podobě až do 31. 12. 2003, kdy bude portfolio služeb ADSL dále rozšířeno.

Další významnou změnou související se službami ADSL je uvolnění trhu koncových zařízení. To dává zákazníkovi značnou volnost v rozhodování jaký typ modemu zvolí či zda využije nabídky pronájmu ze strany poskytovatele služby nebo si pořídí modem vlastní. Tato změna otevírá prostor pro řadu dodavatelů a přispěje zároveň k vytvoření trhu s použitými (a tedy levnějšími) zařízeními.

V rámci změn, které budou platit od 15. září tohoto roku také Český Telecom představil tzv. samoinstalační balíčky, které přinesou uživatelům připojení prostřednictvím ADSL další možné úspory, tentokrát u poplatků za instalaci.

V případě, že zákazník provede instalaci sám pomocí samoinstalačního balíčku, platí pouze základní poplatek 990,- Kč (bez DPH) jako úhradu za část instalace vztahující se k ústředně Českého Telecomu. Základní instalace služby technikem Českého Telecomu včetně demonstrace funkčnosti na počítači technika stojí 1510 Kč + 990 Kč (bez DPH). Komplexní instalace služby pracovníkem Českého Telecomu včetně plné instalace na jednom počítači zákazníka představuje částku 2510 Kč + 990 Kč (bez DPH).

Český Telecom také k 31. 7. 2003 dokončil stabilizaci ADSL a aktivoval agregaci, která je v případě služby IOL Broadband stanovena na 1:50 a u varianty IOL Broadband Profi na 1:20. Agregace (overbooking) představuje poměr počtu zákazníků, pro které je přidělena kapacita v páteřní síti poskytovatele a zároveň garantuje to, že každý uživatel dostává službu v určité konstantní kvalitě. Hodnoty agregace stanovené v ČR odpovídají úrovni běžně používané u většiny evropských operátorů.

Český Telecom

Článek ze dne 5. srpna 2003 - úterý