Českým meteorologům začal sloužit výkonný superpočítač

Český hydrometeorologický ústav uvedl do provozu nejvýkonnější počítač ve střední Evropě. Superpočítač japonské provenience NEC SX-6 nahradí pět let starého předchůdce. Meteorologové budou nyní moci na počítači modelovat a sledovat vývoj počasí pro oblasti s rozlišením devět kilometrů ...

Český hydrometeorologický ústav (ČHMÚ) uvedl do provozu nejvýkonnější počítač ve střední Evropě. Superpočítač japonské provenience NEC SX-6 nahradí pět let starého předchůdce. Meteorologové budou nyní moci na počítači modelovat a sledovat vývoj počasí pro oblasti s rozlišením devět kilometrů. 
Na stroji SX-4 skončili na rozlišovací schopnosti 12 kilometrů. Počítač lze použít k jakémukoli vědeckému výzkumu, čeští meteorologové na něm budou zpracovávat a vyvíjet předpovědní model Aladin.

Data pro model Aladin sdílí podle Filipa Váni z oddělení numerických předpovědí počasí ČHMÚ sedmnáct zemí. "Nový počítač jsme potřebovali také proto, abychom mohli model vyvíjet, což je jednou z podmínek účasti v mezinárodním projektu," řekl.

Předchozí počítač pracoval v ústavu pět let, přičemž v posledním roce už byl hodně zastaralý. Nový s operační pamětí 32 gigabytů stál zhruba 50 milionů korun a vydržet má šest let, přičemž za tři roky projde modernizací. Na jeho nákup vypsal ústav výběrové řízení.

Počítač je přímo napojen na meteorologické centrum ve francouzském Toulouse, které posílá do Čech data o stavu počasí na celém světě. Čeští meteorologové potom tyto informace používají k modelaci předpovědí pro území České republiky.

Stroj, který kvůli své spotřebě elektrické energie při instalaci několikrát vyhodil pojistky v celém ústavu, našel své místo v počítačovém centru ČHMÚ. Vzniklo v bývalé konírně zámečku v pražských Komořanech.

ČTK

Článek ze dne 7. listopadu 2003 - pátek

Ušetřete peníze větším využitím proxy serverů
Aktuální články

Moderní trendy a zapojení ICT technologi...

Ještě dokonalejší vzdálená správa koncov...

Benefice ArtForum ICZ pomáhá projektu Mů...

V INVENTI pracuje 25 procent žen - dvojn...

SAS Visual Analytics v cloudu za zvýhodn...

Prestižní evropská cena za rozvoj cloudo...

RAD Studio 10.2 s podporou Linuxu

Digitalizace a Průmysl 4.0 v praxi

ČTÚ vyhlásil aukci kmitočtů v pásmu 3,7 ...

Jak zvýšit efektivitu provozu datového c...

Spolehlivá ochrana a ukládání dat pro po...

SUSE Linux Enterprise Server pro KunLun ...

Zálohování a obnova dat pro virtuální se...

Novicom představí svá řešení na 20. ročn...

itself investuje 50 milionů korun do mod...

Dopady eIDAS a GDPR nejen do veřejné spr...

Novicom opět na konferenci SecTec Securi...

Nové nástroje InterBase 2017 pro plný mo...

Barracuda Web Security Service v cloudu ...

GPS navigace Mio 5400 je mezi nejpopulár...