logo itpoint.cz

Českým meteorologům začal sloužit výkonný superpočítač

Český hydrometeorologický ústav uvedl do provozu nejvýkonnější počítač ve střední Evropě. Superpočítač japonské provenience NEC SX-6 nahradí pět let starého předchůdce. Meteorologové budou nyní moci na počítači modelovat a sledovat vývoj počasí pro oblasti s rozlišením devět kilometrů ...

Český hydrometeorologický ústav (ČHMÚ) uvedl do provozu nejvýkonnější počítač ve střední Evropě. Superpočítač japonské provenience NEC SX-6 nahradí pět let starého předchůdce. Meteorologové budou nyní moci na počítači modelovat a sledovat vývoj počasí pro oblasti s rozlišením devět kilometrů. 
Na stroji SX-4 skončili na rozlišovací schopnosti 12 kilometrů. Počítač lze použít k jakémukoli vědeckému výzkumu, čeští meteorologové na něm budou zpracovávat a vyvíjet předpovědní model Aladin.

Data pro model Aladin sdílí podle Filipa Váni z oddělení numerických předpovědí počasí ČHMÚ sedmnáct zemí. "Nový počítač jsme potřebovali také proto, abychom mohli model vyvíjet, což je jednou z podmínek účasti v mezinárodním projektu," řekl.

Předchozí počítač pracoval v ústavu pět let, přičemž v posledním roce už byl hodně zastaralý. Nový s operační pamětí 32 gigabytů stál zhruba 50 milionů korun a vydržet má šest let, přičemž za tři roky projde modernizací. Na jeho nákup vypsal ústav výběrové řízení.

Počítač je přímo napojen na meteorologické centrum ve francouzském Toulouse, které posílá do Čech data o stavu počasí na celém světě. Čeští meteorologové potom tyto informace používají k modelaci předpovědí pro území České republiky.

Stroj, který kvůli své spotřebě elektrické energie při instalaci několikrát vyhodil pojistky v celém ústavu, našel své místo v počítačovém centru ČHMÚ. Vzniklo v bývalé konírně zámečku v pražských Komořanech.

ČTK

Článek ze dne 7. listopadu 2003 - pátek