Cesnet a jeho partneři dosáhli významného postupného cíle projektu Liberouter

Sdružení Cesnet zprovoznilo všechny hardwarové bloky potřebné pro přijetí a vyslání paketů IPv6 kartou rozhraní COMBO-4MTX osazenou čtyřmi metalickými porty gigabitového Ethernetu. Sdružení tím dosáhlo významného postupného cíle při řešení projektu Liberouter, který by měl vyvrcholit vývojem gigabitového směrovače IPv6 a IPv4 na bázi standardního PC s hardwarovou akcelerací směrování a filtrování paketů.

Sdružení Cesnet zprovoznilo všechny hardwarové bloky potřebné pro přijetí a vyslání paketů IPv6 kartou rozhraní COMBO-4MTX osazenou čtyřmi metalickými porty gigabitového Ethernetu. Sdružení tím dosáhlo významného postupného cíle při řešení projektu Liberouter, který by měl vyvrcholit vývojem gigabitového směrovače IPv6 a IPv4 na bázi standardního PC s hardwarovou akcelerací směrování a filtrování paketů. Cílová propustnost aktuálního návrhu směrovače je 10 Gbit/s.

Karta COMBO-4MTX je mimo jiné schopna vzájemně si předávat pakety s hlavní kartou COMBO6 a přes sběrnici PCI i s hostitelským počítačem. Tím řešitelský tým prokázal principiální funkčnost všech částí hardwarového návrhu a potvrdil předpoklady nutné k úspěšné realizaci celého projektu. Kromě karty rozhraní COMBO-4MTX je již vyrobena karta COMBO-4SFP se čtyřmi optickými porty gigabitového Ethernetu. Ve vývoji je také karta COMBO-2XFP se dvěma optickými porty desetigigabitového Ethernetu.

Hardwarový akcelerátor může v současnosti fungovat jako opakovač, anebo jako čtyřportový síťový adaptér. Firmwarové moduly potřebné pro cílové řešení, tj. hardwarové směrování a filtraci paketů IPv6 (extraktor hlaviček paketů, vyhledávací procesor, replikátor, fronty a výstupní editor paketů), jsou již prakticky vyvinuty - probíhají intenzivní práce na jejich integraci a ladění.

Sdružení Cesnet spolupracuje na projektu Liberouter s pěti českými vysokými školami - MU a VUT v Brně, ČVUT a VŠE v Praze a ZČU v Plzni. Vývojový tým má v současné době kolem padesáti členů, asi polovina z nich jsou studenti. Projekt Liberouter je podporován projektem 5. rámcového programu EU 6NET (IST-2001-32603). Karta COMBO6 byla mj. vybrána jako základ monitorovacího systému pro vysokorychlostní sítě, který vyvíjí projekt SCAMPI (taktéž v 5. Rámcovém programu EU). Tým byl proto na žádost SCAMPI rozšířen a jeho část se nyní přímo podílí na vývoji dalšího hardwaru (zejména zdroje přesných časových značek) a firmwaru pro monitorovací systém.

Sdružení Cesnet bylo založeno vysokými školami a Akademií věd ČR za účelem provozování národní sítě pro vědu a výzkum. Je financováno z prostředků Rady vlády pro vědu a výzkum a svých členů. Sdružení je řešitelem výzkumného záměru Vysokorychlostní síť národního výzkumu a její nové aplikace. V současné době provozuje gigabitovou síť Cesnet2. Právě díky této pozici a dalším aktivitám ve výzkumu v oblasti telekomunikačních a internetových technologií je sdružení Cesnet zástupcem České republiky v projektu GÉANT, na jehož realizaci se aktivně podílí.

Další informace o projektu Liberouter je možno získat na http://www.liberouter.org

Cesnet

Článek ze dne 24. října 2003 - pátek

Zbrusu nová vzdálená správa pro Linux
Aktuální články

Zálohování a obnova dat pro virtuální se...

Novicom představí svá řešení na 20. ročn...

itself investuje 50 milionů korun do mod...

Dopady eIDAS a GDPR nejen do veřejné spr...

Novicom opět na konferenci SecTec Securi...

Nové nástroje InterBase 2017 pro plný mo...

Barracuda Web Security Service v cloudu ...

GPS navigace Mio 5400 je mezi nejpopulár...

Efektivnější ochrana firemních sítí a e-...

Eplan a Rittal představují možnosti vývo...

Nová verze podnikové automatizační platf...

Efektivní výroba KOVONA SYSTEM s podporo...

Mobilní data nejsou v Česku drahá, v Pol...

Změny smluv na dálku lze do 14 dnů odvol...

Snadná správa uživatelských práv v Micro...

WiFi router Turris Omnia na veletrhu CeB...

Profesionální displeje Panasonic se záru...

Chytré IT tendry na TSK Praha pro předem...

Soutěž ČRA IoT Hackathon hledá nejlepší ...

Akreditační partnerský program Veeam zje...