logo itpoint.cz

ČRa pokračují v pokusném digitálním vysílání

České radiokomunikace (ČRa) začaly další etapu pokusného digitálního vysílání v okolí Hradce Králové. Zatímco od konce října radiokomunikace dva týdny experimentálně šířily signál Českého rozhlasu 6, nyní digitálně vysílají Český rozhlas 1 - Radiožurnál.

České radiokomunikace (ČRa) začaly další etapu pokusného digitálního vysílání v okolí Hradce Králové. Zatímco od konce října radiokomunikace dva týdny experimentálně šířily signál Českého rozhlasu 6, nyní digitálně vysílají Český rozhlas 1 - Radiožurnál. Oznámil to Marek Illiaš z oddělení komunikace Českého rozhlasu (ČRo).

První kanál ČRo experimentátoři vybrali proto, aby zjistili, jak se na digitálním vysílání chová hudba, uvedl Illiaš. Vedoucí projektu digitálního vysílání ČRo Alexandr Pícha považuje DRM za perspektivní zejména pro zahraniční vysílání v pásmu krátkých a středních vln.

Experimentální vysílání ČRo 1 pomocí digitálního systému DRM (Digital Radio Mondiale) bude trvat do konce listopadu. Radiokomunikace šíří signál ze středovlnného vysílače Hradec Králové - Stěžery na kmitočtu 774 kHz. Vysílač má dosah až 70 kilometrů bez výpadků, nad 80 kilometrů je možné vysílání zachytit jen na nezastíněných místech s ohledem na konfiguraci terénu, sdělil Illiaš.

Ředitel úseku vysílacích služeb ČRa Martin Roztočil zopakoval, že firma považuje digitální vysílání za hlavní investici do budoucnosti v oblasti vysílacích služeb.

ČRa, které jsou tuzemským dominantním provozovatelem sítí a vysílačů pro šíření rozhlasového a televizního signálu, již v minulosti digitální vysílání zkoušely. V roce 1999 spustily první experimentální rozhlasové digitální vysílání v systému T-DAB, který umožňuje vysílat kromě rozhlasových programů také data.

ČTK

Článek ze dne 25. listopadu 2003 - úterý