ČRa pokračují v pokusném digitálním vysílání

České radiokomunikace (ČRa) začaly další etapu pokusného digitálního vysílání v okolí Hradce Králové. Zatímco od konce října radiokomunikace dva týdny experimentálně šířily signál Českého rozhlasu 6, nyní digitálně vysílají Český rozhlas 1 - Radiožurnál.

České radiokomunikace (ČRa) začaly další etapu pokusného digitálního vysílání v okolí Hradce Králové. Zatímco od konce října radiokomunikace dva týdny experimentálně šířily signál Českého rozhlasu 6, nyní digitálně vysílají Český rozhlas 1 - Radiožurnál. Oznámil to Marek Illiaš z oddělení komunikace Českého rozhlasu (ČRo).

První kanál ČRo experimentátoři vybrali proto, aby zjistili, jak se na digitálním vysílání chová hudba, uvedl Illiaš. Vedoucí projektu digitálního vysílání ČRo Alexandr Pícha považuje DRM za perspektivní zejména pro zahraniční vysílání v pásmu krátkých a středních vln.

Experimentální vysílání ČRo 1 pomocí digitálního systému DRM (Digital Radio Mondiale) bude trvat do konce listopadu. Radiokomunikace šíří signál ze středovlnného vysílače Hradec Králové - Stěžery na kmitočtu 774 kHz. Vysílač má dosah až 70 kilometrů bez výpadků, nad 80 kilometrů je možné vysílání zachytit jen na nezastíněných místech s ohledem na konfiguraci terénu, sdělil Illiaš.

Ředitel úseku vysílacích služeb ČRa Martin Roztočil zopakoval, že firma považuje digitální vysílání za hlavní investici do budoucnosti v oblasti vysílacích služeb.

ČRa, které jsou tuzemským dominantním provozovatelem sítí a vysílačů pro šíření rozhlasového a televizního signálu, již v minulosti digitální vysílání zkoušely. V roce 1999 spustily první experimentální rozhlasové digitální vysílání v systému T-DAB, který umožňuje vysílat kromě rozhlasových programů také data.

ČTK

Článek ze dne 25. listopadu 2003 - úterý

Ušetřete peníze větším využitím proxy serverů
Aktuální články

Zálohování a obnova dat pro virtuální se...

Novicom představí svá řešení na 20. ročn...

itself investuje 50 milionů korun do mod...

Dopady eIDAS a GDPR nejen do veřejné spr...

Novicom opět na konferenci SecTec Securi...

Nové nástroje InterBase 2017 pro plný mo...

Barracuda Web Security Service v cloudu ...

GPS navigace Mio 5400 je mezi nejpopulár...

Efektivnější ochrana firemních sítí a e-...

Eplan a Rittal představují možnosti vývo...

Nová verze podnikové automatizační platf...

Efektivní výroba KOVONA SYSTEM s podporo...

Mobilní data nejsou v Česku drahá, v Pol...

Změny smluv na dálku lze do 14 dnů odvol...

Snadná správa uživatelských práv v Micro...

WiFi router Turris Omnia na veletrhu CeB...

Profesionální displeje Panasonic se záru...

Chytré IT tendry na TSK Praha pro předem...

Soutěž ČRA IoT Hackathon hledá nejlepší ...

Akreditační partnerský program Veeam zje...