logo itpoint.cz

ČTÚ by měl stanovit nižší propojovací poplatky mezi pevnými a mobilními sítěmi

Předseda APVTS, Ing. Svatoslav Novák, odpovídá na otázky redaktora HN Tomáše Mrázka k problematice cen za propojování pevných a mobilních sítí ...

Předseda APVTS poskytl rozhovor HN k otázce propojovacích poplatků mezi mobilními a pevnými sítěmi a odpovídá na otázky redaktora HN Tomáše Mrázka k problematice cen za propojování pevných a mobilních sítí.

Proč jste zrovna v tuto chvíli přišli s aktivitou, která by měla vést k poklesu propojovacích poplatků mezi pevnou a mobilní sítí ?

Protože již uběhly zhruba dva roky od doby, kdy jsme otevřeli diskusi o velmi vysokých propojovacích poplatcích mezi fixní a mobilní sítí. Tato cena totiž nebyla pod regulací a pohybovala mezi šest až sedmi korunami. Právě v roce 2001 jsme dosáhli toho, že Český telekomunikační úřad stanovil maximální ceny za propojení na 3,66 korun, která platí dodnes.

Takže vám došla trpělivost se současnou cenou ?

Vstupy do modelu, podle kterého cenu regulátor spočítal, se mění. Takže jsme došli k závěru, že je na čase, aby ČTÚ cenu aktualizoval. V bilatelárních dohodách mezi fixními a mobilními operátory se nic neděje. Provozovatelé pevných linek chtějí nižší cenu a mobilní říkají, že jim cenu stanovil ČTÚ, a tak nemají důvod nic měnit. Přitom propojení mezi pevnými sítěmi je v průměru za padesát haléřů. Dalším paradoxem je to, že cena koncovým uživatelů v dané mobilní síti je nohem nižší než velkoobchodní cena licencovaným operátorům.

Jaké jste zatím udělali kroky ?

Všem mobilním operátorům jsme zaslali v květnu otevřený dopis, aby s námi a s ČTÚ spolupracovali na vypracování modelu LRIC, tak zvaných dlouhodobých přírůstkových nákladů. Fixní operátoři jsou na tento model ochotni přistoupit, avšak mobilní společnosti zareagovaly minulý pátek, avšak bez pozitivní reakce.

Pokud tedy mobilní operátoři nebudou chtít, nemusí se nic změnit ?

Vůči nám se jejich chování změnit nemusí, ale může je přinutit regulátor. Ten na to má páky, které vycházejí z licencí mobilních operátorů.

Jestliže mobilní operátoři přistoupí na snížení poplatků, tak jim logicky klesnou tržby i zisky. Proč by na váš návrh měli přistoupit ?

Je jasné, že se proti tomu budou bránit. Nám však nejde o to, abychom mobilním operátorům ubírali jejich zisk, ale chceme odstranit diskriminaci uživatelů pevných linek. Právě vysoké ceny vytvářejí bariéru při telefonování mezi pevnou a mobilní sítí. To je také jeden z důvodů, proč mobilní telefony získaly v Česku tak obrovskou popularitu.

Je nějaký operátor, který má větší vůli jednat ? Na vaší tiskové konference byl zástupce České Mobilu.

Oskar má zájem na tom, aby ceny byly propočítávány podle nového modelu. Zřejmě rozumí důvodům, co by přineslo volání z pevné sítě k nim. Ti dva starší mají svoje rozsáhlé sítě, kde si maximum generují uvnitř.

Kdy si myslíte, že by se s cenami mohlo pohnout? Děje se vůbec něco v této věci ?

Podle informací od pana Stádníka, předsedy ČTÚ, se tím již regulátor zabývá a mobilním operátorům již dal nějaké termíny pro dodání dat. V roce 2001 jsme zahájili diskusi v létě a v listopadu ČTÚ určilo cenu 3,66 korun. Takže co nejdříve očekávám ze strany ČTÚ nějaké rozhodnutí.

Kam by ceny za propojení mohly zamířit ?

Asociace, přesněji někteří její členové, navrhuje osmdesát haléřů, Český Mobil mluví o ceně mezi dvěma až třemi korunami. Nyní nechci odhadovat cenu a měla by být vypočtena podle férového modelu.

Zatím jsme se bavili o cenách za propojení, ale co ceny pro koncové zákazníky? Dá se najít paralela s poklesem z roku 2001 ?

Před dvěma lety klesly ceny volání z pevné na mobil o čtyři a pět korun. Zhruba to kopírovalo snížení propojovacího poplatku. Předpokládám, že pokud nyní regulátor cenu za propojení sníží, tak půjdou dolů i ceny pro koncové zákazníky. O kolik to bude nejde přesně říci, protože koncová cena není regulovaná a proto si tam provozovatelé mohou nasadit marži jakou chtějí. Na druhé straně zde však panuje tvrdá konkurence. Pokles propojovacích poplatků by také mohl vytvořit polštář ke zvýšení cen v telekomunikacích, které od příštího roku přinese přeřazení DPH z hranice 5 procent na 22.

APVTS & HN

Článek ze dne 2. července 2003 - středa