logo itpoint.cz

ČTU již potřetí rozhodnul v neprospěch Českého Telecomu - šance na propojení a tím i levnější ADSL stoupají

Jednotlivá jednání zatím k dohodě mezi Českým Telecomem a alternativními operátory nesměřují, takže jestli se v nejbližších dnech nestane nic překvapivého, bude muset rozpor řešit opět ČTÚ ...

Již nejméně tři alternativní operátoři vyzvali Český Telecom k uzavření smlouvy o propojení na ADSL - Czech OnLine, Aliatel a Contactel. Umožňuje jim to stávající telekomunikační zákon (č. 151/2000 Sb.), který také říká, že pokud by Český Telecom chtěl takovouto žádost odmítnout, musel by k tomu mít explicitní souhlas regulátora. V případě žádostí Czech OnLine a Aliatelu se Český Telecom skutečně v zákonné lhůtě 15 dnů obrátil na regulátora se žádostí o souhlas s odmítnutím, ale regulátor mu jej neudělil.

Contactel již podobně jako Czech On Line a Aliatel obdržel kladnou reakci Českého telekomunikačního úřadu na svoji žádost, aby problematika ADSL byla řešena propojovací smlouvou.

Podle našich informací však jednotlivá jednání zatím k dohodě mezi Českým Telecomem a alternativními operátory nesměřují, takže jestli se v nejbližších dnech nestane nic překvapivého, bude muset rozpor řešit opět ČTÚ.

To by tak kromě již zmiňovaného porovnání cen ADSL (ve kterém jsme skončili jako nejdražší) dostalo do ruky další významný argument, proč ADSL zařadit mezi regulované služby.

Více informací o celé kauze se dozvíte z aktuálního článku pana Jiřího Peterky na Lupě.

Internet pro všechny

Článek ze dne 29. května 2003 - čtvrtek