logo itpoint.cz

Deutsche Telekom skončil loni v rekordní ztrátě

Dominantního německého telefonního operátora stáhlo do hluboké ztráty přes 19 miliard eur odpisů na ztrátu hodnoty majetků, získaných za nadhodnocené ceny při boomu 90. let. Po částečné privatizaci z roku 1996 utrpěl Telekom v roce 2001 první ztrátu 3,5 miliardy eur. Loňskými výsledky bývalý monopolní německý operátor překonal rekordní ztráty svých protějšků z Francie, Nizozemska a Španělska a zařadil se mezi světové rekordmany ztrát jako AOL Time Warner, Vodafone nebo Vivendi Universal.

Německý telekomunikační gigant Deutsche Telekom utrpěl za loňský rok čistou ztrátu 24,6 miliardy eur a vykázal tak nejhlubší propad v německé firemní historii. Poslední čtvrtletí roku však signalizovalo začátek oživení a jeho výsledek překonal očekávání, vyplývá z dnešní zprávy společnosti.

Dominantního německého telefonního operátora stáhlo do hluboké ztráty přes 19 miliard eur odpisů na ztrátu hodnoty majetků, získaných za nadhodnocené ceny při boomu 90. let. Po částečné privatizaci z roku 1996 utrpěl Telekom v roce 2001 první ztrátu 3,5 miliardy eur.

Loňskými výsledky bývalý monopolní německý operátor překonal rekordní ztráty svých protějšků z Francie, Nizozemska a Španělska a zařadil se mezi světové rekordmany ztrát jako AOL Time Warner, Vodafone nebo Vivendi Universal. Loňská ztráta Telekomu má hodnotu celého vládního rozpočtu České republiky.

Tržby společnosti vzrostly o 11 procent na 53,7 miliardy eur. Zisk před zdaněním, splátkou úroků, odpisy a amortizací (EBITDA) stoupl o 7,8 procenta na 16,3 miliardy eur.

Ve čtvrtém čtvrtletí se zisk EBITDA zvýšil meziročně o 14,6 procenta na 4,4 miliardy eur a překonal průměrný odhad analytiků na 4,24 miliardy. Čistá ztráta klesla na 100 milionů eur ze 2,5 miliardy před rokem a tržby se zvýšily o devět procent na 14,5 miliardy eur.

Nejvíce ke zlepšení přispěla mobilní divize T-Mobile International růstem zisku o 24,4 procenta na 1,2 miliardy eur. Divize pevných linek T-Com, která zajišťuje peníze pro zatím ztrátové, avšak rostoucí aktivity, vykázala provozní zisk 2,6 miliardy eur.

Telekomu se podařilo v posledním čtvrtletí snížit celkový dluh na 61,1 miliardy eur a překonal tak očekávání kolem 61,5 miliardy. Společnost slíbila snížit zadluženost na trojnásobek ročního zisku EBITDA, tedy ke zhruba 50 miliardám eur.

Největší sázkou Telekomu zůstává americká T-Mobile USA, bývalá VoiceStraem, koupená v roce 2001 za kontroverzně vysokou sumu 40 miliard dolarů. Nejmenší z šesti celoamerických mobilních operátorů získal v agresivní marketingové kampani ve druhém loňském pololetí nejvíce nových klientů.

Navzdory vyšším nákladům marketingu si T-Mobile USA zachoval provozní ziskovost, získanou teprve nedávno. Celoroční zisk EBITDA činil 0,5 miliardy eur, v čistém vyjádření je však operátor nadále v hluboké ztrátě.

ČTK

Článek ze dne 11. března 2003 - úterý