logo itpoint.cz

Devět stanic pražského metra je opět pokryto signálem mobilních operátorů

Jedná se většinou o frekventované stanice v centru Prahy. Všechny zatopené stanice by měly být alespoň provizorně pokryty mobilním signálem do 30. června, dokončení oprav však operátoři předpokládají až koncem roku. Loňské srpnové záplavy vyřadily mobilní sítě v celkem 16 stanicích ...

Celkem v devíti stanicích metra poškozených při loňských záplavách již mohou lidé znovu používat mobilní telefon. Jedná se většinou o frekventované stanice v centru Prahy. Všechny zatopené stanice by měly být alespoň provizorně pokryty mobilním signálem do 30. června, dokončení oprav však operátoři předpokládají až koncem roku. Loňské srpnové záplavy vyřadily mobilní sítě v celkem 16 stanicích.

Mobilní sítě v metru vybudovali všichni tři operátoři společně a společně se rovněž podílí na obnově signálu v jednotlivých zastávkách. Obnova bude Eurotel, RadioMobil i Český Mobil stát dohromady téměř 20 milionů korun, které by ale podle mluvčího Eurotelu Jana Kučmáše měly zaplatit pojišťovny.

Obnova pokrytí mohla začít až poté, co dopravní podnik obnovil provoz podzemní dráhy. Teprve pak začaly práce na systémech, které přímo s provozem metra nesouvisí. Velká voda vyřadila z provozu vysílače, které jsou instalovány přímo v podzemí, i některé přístupové kabely. Záplavy vyřadily z provozu celkem 25 stanic metra a 17 z nich voda poškodila.

V současnosti se již cestující dovolají ve stanicích Muzeum, Nádraží Holešovice, v části stanice Florenc na trase C, dále na Malostranské, Staroměstské, Palmovce, Andělu, Karlově náměstí a Náměstí Republiky. V nejbližší době by měl být obnoven signál na Vltavské, během května pak na Českomoravské a obou trasách stanice Můstek. Vysočanská, Invalidovna, Křižíkova, zbytek Florence a Národní třída budou pokryty v červnu.

Mobilní operátoři společně dokončili pokrytí pražského metra signálem GSM v červenci 2001 a Praha se tak stala pátou světovou metropolí, kde mohou lidé volat z podzemní dráhy. Používat mobilní telefony bylo před povodněmi možné ve všech 48 dobudovaných stanicích metra. Podle operátorů současný mobilní provoz v metru sice zajistí návratnost vložených prostředků, zvažované pokrytí tunelů by se ale zřejmě nevyplatilo.

ČTK

Článek ze dne 29. dubna 2003 - úterý