logo itpoint.cz

Dodavatel Internetu do škol nechá zprávu NKÚ posoudit právníky

Generální dodavatel Internetu do škol společnost AutoCont OnLine dá zprávu Nejvyššího kontrolního úřadu, která v projektu shledala řadu nedostatků, k posouzení právní kanceláři Cameron McKenna. Sdělil to mluvčí AutoCont OnLine Petr Cibulka. Dodavatel totiž považuje materiály ministerstva školství, z nichž NKÚ při vypracování zprávy vycházel, za záměrně zkreslené. Ministerstvo nařčení odmítá.

Generální dodavatel Internetu do škol společnost AutoCont OnLine dá zprávu Nejvyššího kontrolního úřadu (NKÚ), která v projektu shledala řadu nedostatků, k posouzení právní kanceláři Cameron McKenna. Sdělil to mluvčí AutoCont OnLine Petr Cibulka. Dodavatel totiž považuje materiály ministerstva školství, z nichž NKÚ při vypracování zprávy vycházel, za záměrně zkreslené. Ministerstvo nařčení odmítá.

"Právníci by měli zhodnotit hlavně to, kde ještě kontrolní úřad vycházel z objektivních zjištění a kde byl jeho nález již ovlivněn subjektivními fakty. NKÚ je sice nezávislý orgán, nicméně je plně závislý na informacích, které dostal od sekce Státní informační politiky ve vzdělávání (SIPVZ)," uvedl Cibulka.

Šéf firmy AutoCont On Line Vlastimil Palata v pátek ČTK řekl, že zkreslené informace NKÚ předával šéf SIPVZ Zdeněk Svoboda. "V pátek nám dokonce jeho podřízený oznámil, že se ministerstvo školství vyváže ze smluv s naší společností," uvedl Cibulka. To podle něj může znamenat, že v září bude 3620 škol postrádat svoji školskou síť, 25.240 počítačů, 2100 serverů a 3620 tiskáren.

Podle Palaty byly účelově zkreslené například informace o místní síti LAN nebo o nevýhodnosti smluv pro stát. Podle zprávy NKÚ zaplatilo ministerstvo za přípojná místa víc, než bylo v nabídce generálního dodavatele. Podle znaleckých posudků bylo možné pořídit přípojná místa levněji.

Tým kontaktních osob pro NKÚ jmenovala ministryně školství Petra Buzková. Kromě Svobody v ní byli i náměstci ministryně či šéf ekonomické sekce. Pracovníci kontrolního úřadu dostali podle Svobody originály smluv, které si vyžádali. Ministerští úředníci neměli možnost kontrolory ovlivnit, zdůraznil Svoboda. Mluvčí NKÚ Julie Šebelová uvedla, že jejich pracovníci vycházejí z originálních dokladů, které jim předloží kontrolovaná osoba.

Stát vyčlenil na projekt Internet do škol sedm miliard korun. NKÚ zjistil, že ministerstvo školství nehospodárně využilo nejméně 884 milionů korun, porušilo zákon o rozpočtových pravidlech a uzavíralo pro stát nevýhodné smlouvy. Navíc platilo i za neodvedenou práci a nekontrolovalo ani realizaci smluv. NKÚ proto podal trestní oznámení na neznámého pachatele kvůli porušení povinností při správě cizího majetku.

ČTK

Článek ze dne 18. srpna 2003 - pondělí