logo itpoint.cz

Doména .EU bude stát přibližně 10 EUR

Podle prohlášení představitelů Evropské komise bylo koncem března rozhodnuto o správci dlouho očekávané panevropské domény .EU. Stalo se jím belgicko-
italsko-švédské konsorcium registrátorů s názvem EURid. Registr bude otevřen nejpozději do šesti měsíců, pravděpodobně tedy v září 2003. To je shodou okolností také termín, kdy po bezmála tříletém odkladu proběhne demonopolizace .CZ domény a bude otevřen trh pro více registrátorů.

Podle prohlášení představitelů Evropské komise bylo koncem března rozhodnuto o správci dlouho očekávané panevropské domény .EU. Stalo se jím belgicko-
italsko-švédské konsorcium registrátorů s názvem EURid.

První signály o zřízení .EU domény jsou od roku 2000, kdy se telekomunikační komise EU začala problematikou zabývat. Nynější krok výběru správce znamená výrazný posun vpřed, i když registrační pravidla stále nejsou jasná.

Dle představitelů konsorcia bude registr otevřen nejpozději do šesti měsíců, pravděpodobně tedy v září 2003. To je shodou okolností také termín, kdy po bezmála tříletém odkladu proběhne demonopolizace .CZ domény a bude otevřen trh pro více registrátorů.

Konsorcium EURid prozatím uvolnilo informaci o zaváděcí ceně registrace, která by měla být okolo 10 EUR (cca 320,- Kč) na rok a po uspokojení prvních zájemců by do jednoho roku mohla klesnout na 5 EUR (cca 160,- Kč).

Dále je známo, že osvědčený systém předregistrací pro držitele ochranných známek, jaký byl použit pro nové domény .INFO a .BIZ, bude platit i pro doménu .EU. Zda bude doména .EU otevřena i pro subjekty mimo EU (tedy např. pro žadatele z České republiky), zda budou aplikována stejná pravidla pro řešení sporů jako pro globální domény (tzv. UDRP - Uniform Domain-Name Dispute-Resolution Policy) a jak se bude tvořit síť registrátorů, dosud jasné není.

Aktuální informace o vývoji .EU domény přináší server DOMENY.CZ na adrese http://eu.domeny.cz. Jsou zde k dispozici relevantní odkazy a uživatelé, kteří se zajímají o tuto problematiku.

domeny.cz

Článek ze dne 3. dubna 2003 - čtvrtek