logo itpoint.cz

Eurotel hlásí 42 procentní nárůst uživatelů internetu

Eurotel zaznamenal v dubnu po zavedení paušálního přístupu na Internet nárůst počtu uživatelů této služby o 42 procent a datový provoz se v jeho síti zvýšil na osminásobek. Alespoň to tak tvrdí tiskový mluvčí Eurotelu Jan Kučmáš a není důvod mu nevěřit, i když nárůsty v procentech jsou velice relativní údaj, vzhledem k tomu, že neznáme počet uživatelů z kterých tento nárůst vychází.

Už několik dní shromažďujeme podklady, abychom vás mohli informovat jak si vede paušál od Eurotelu a jestli společnosti T-Mobile a Oskar přece jen nepřehodnotí svá rozhodnutí a nepředstaví svojí verzi paušálního připojení pomocí technologie GPRS. Eurotel již zveřejnil, v kterých hodnotí první týdny svojí nové služby. Podívejme se proto na pár čísel od Eurotelu a jak se k paušálu staví jeho konkurenti.

Eurotel zaznamenal v dubnu po zavedení paušálního přístupu na Internet nárůst počtu uživatelů této služby o 42 procent a datový provoz se v jeho síti zvýšil na osminásobek. Alespoň to tak tvrdí tiskový mluvčí Eurotelu Jan Kučmáš a není důvod mu nevěřit, i když nárůsty v procentech jsou velice relativní údaj, vzhledem k tomu, že neznáme počet uživatelů z kterých tento nárůst vychází. Rovněž osminásobné zvýšení datového provozu, je údaj velmi neurčitý, protože neznáme objem přenesených dat před spuštěním této služby. Snad někdy v budoucnu Eurotel překoná svojí ostýchavost a zveřejní reálné počty uživatelů této služby a objem datového provozu.

Podle Jana Kučmáše musela firma kvůli velkému zájmu přijmout některá dodatečná opatření. Hlavním opatřením je podle mluvčího zvýšení kapacity brány mezi svou sítí a veřejným internetem na trojnásobek. Další zásahy do sítě například umožní uživatelům hrát některé on-line hry, které dosud nefungovaly. Eurotel vymezuje na každé základnové stanici část kapacity pro datový provoz, což má umožnit datové spojení i v čase, kdy je síť vytížená hovory. Špička datového provozu bývá mezi 22. a 23. hodinou a nekryje se tedy s hlasovou špičkou, která je kolem 14:00.

Je to už několik dní co jsme kontaktovali mluvčího společnosti T-Mobile Jiřího Hájka, aby nám objasnil postoj této společnosti k paušálnímu připojení pomocí technologie GPRS. T-Mobile zatím úplný paušál nechystá, nabízí ho pouze zkušebně po dobu 3 měsíců. Podle pana Jiřího Hájka rozhodnutí zda nabídnout, nebo nenabídnout uživatelům plný paušál závisí plně na českém vedení společnosti a na toto téma probíhají u společnosti neustále diskuse. T-Mobile připouští, že po vyhodnocení zájmu o tříměsíční plný paušál je možná změna firemní politiky v této oblasti. Pozn:(Jako dlouholetý zákazník Paegasu tedy budu s napětím očekávat jak se T-Mobile rozhodne, vlastním totiž starší mobilní telefon a ačkoliv již dosluhuje, nevidím zatím důvod proč si nový přístroj podporující GPRS pořídit).

Český Mobil bude oznamovat nové datové tarify na přelomu května a června.

Internet pro všechny

Článek ze dne 22. května 2003 - čtvrtek