logo itpoint.cz

Eurotel si na dividendu půjčovat nebude

Mobilní operátor Eurotel nebude na výplatu zhruba 11-ti miliardové dividendy čerpat externí zdroje a využije pouze vlastní hotovost, uvedl finanční ředitel Českého Telecomu Juraj Šedivý. Firma podle něj generuje dostatečný peněžní tok, aby z něj mohla podíly na zisku vyplatit. Na konci loňského roku měl Eurotel finanční majetek kolem 6,4 miliardy korun.

Mobilní operátor Eurotel nebude na výplatu zhruba 11-ti miliardové dividendy čerpat externí zdroje a využije pouze vlastní hotovost. V rozhovoru pro ČTK to uvedl finanční ředitel Českého Telecomu Juraj Šedivý. Firma podle něj generuje dostatečný peněžní tok, aby z něj mohla podíly na zisku vyplatit. Na konci loňského roku měl Eurotel finanční majetek kolem 6,4 miliardy korun.

Eurotel měl na konci roku 2002 podle amerických účetních standardů nerozdělený zisk 29,7 miliardy Kč. Podle Šedivého bude na Telecomu, jako budoucím jediném vlastníku Eurotelu, zda zbylou část zisku reinvestuje zpět do firmy nebo vyplatí znovu ve formě dividendy po získání dostatečné hotovosti.

Telecom jako stávající 51procentní vlastník Eurotelu z dividendy získá zhruba 5,6 miliardy korun. Ty by měla firma využít, spolu s vlastní hotovostí, na výplatu vlastních dividend v celkovém objemu 18,5 miliardy. Eurotel dividendu vyplatí 1. října a výplata Telecomu bude následovat o pět dní později.

Akcionáři Telecomu minulý týden schválili podmínky odkupu zbylých 49 procent v Eurotelu od konsorcia Atlantic West za 1,05 miliardy dolarů, tedy necelých 28 miliard Kč. Ještě před uskutečněním prodeje bude mít Atlantic West nárok na dividendu za 5,4 miliardy korun. Na koupi zbytku Eurotelu si chce Telecom půjčit.

ČTK

Článek ze dne 18. června 2003 - středa