logo itpoint.cz

France Télécom loni kvůli odpisům vykázal rekordní ztrátu

Francouzský telekomunikační gigant France Télécom loni vykázal rekordní čistou ztrátu 20,7 miliardy eur, tedy 22,6 miliardy dolarů. Společnost to uvedla s tím, že jí zisk smazaly odpisy aktiv. V roce 2001 byla čistá ztráta skupiny 8,3 miliardy eur. Analytici očekávali čistou ztrátu nižší, průměr jejich odhadů uváděl 18,8 miliardy eur.

Francouzský telekomunikační gigant France Télécom loni vykázal rekordní čistou ztrátu 20,7 miliardy eur, tedy 22,6 miliardy dolarů. Společnost to uvedla s tím, že jí zisk smazaly odpisy aktiv. V roce 2001 byla čistá ztráta skupiny 8,3 miliardy eur.

Analytici očekávali čistou ztrátu nižší, průměr jejich odhadů uváděl 18,8 miliardy eur. Hrubý provozní zisk (EBITDA) ale společnost zvýšila na 14,92 miliardy eur z 12,32 miliardy eur před rokem. Provozní zisk firmě vzrostl na 6,8 miliardy z 5,2 miliardy eur.

Ve výsledkové zprávě se francouzská státní společnost nezmínila o tom, kdy navýší kapitál. Má jej zvýšit o 15 miliard eur, aby splatila část z dluhu, který dosahuje 70 miliard eur.

Odpisy aktiv France Télécom v minulém roce dosáhly celkem 18,2 miliardy eur. Vynutila si je razantní expanze za boomu technologií a telekomunikací.

Letošní růst tržeb by měl dosáhnout tří až pěti procent, hrubý provozní a provozní zisk by se měly zvýšit o dvojciferná procenta. V lednu France Télécom oznámil, že loňské tržby činily 46,6 miliardy eur.

Orange, třetí největší mobilní operátor v Evropě a dceřiná firma francouzské skupiny, loni vykázal čistou ztrátu 4,54 miliardy eur kvůli jednorázovým položkám. Hrubý provozní zisk Orange loni činil 5,15 miliardy eur.

Akcie France Télécomu od začátku roku posílily o 15 procent v reakci na loňský propad o 61 procent. Proti maximu své ceny z roku 2000 jsou nyní přesto slabší o 90 procent, připomněla agentura Reuters.

ČTK

Článek ze dne 6. března 2003 - čtvrtek