logo itpoint.cz

Hospodářská komora ČR a CzechIndustry vytvoří 205 informačních míst pro podnikatele

V 205 pověřených obcích ČR budou vybudována informační střediska pro podnikatele. Ti se zde dozví, jak získat peníze z předvstupních i ze strukturálních fondů EU a především z programů podpory rozvoje průmyslu. Již letošním roce by mělo vzniknout asi 100 informačních center ve všech bývalých okresních městech a v některých dalších.

Hospodářská komora České republiky a vládní agentura CzechIndustry vytvoří ve všech 205 pověřených obcích informační střediska pro podnikatele. Ti se zde dozví, jak získat peníze z předvstupních i ze strukturálních fondů EU a především z programů podpory rozvoje průmyslu. Vznik středisek je součástí dohody o spolupráci, kterou podepsali prezident HK Jaromír Drábek a generální ředitel CzechIndustry Bohumír Páleník.

Již letošním roce by mělo vzniknout asi 100 informačních center ve všech bývalých okresních městech a v některých dalších. "Činnost prvních center jsme chtěli zahájit k 1. květnu letošního roku. Stále však jednáme s ministerstvem financí o způsobu financování těchto středisek a začínáme již být nervózní", uvedl Drábek a dodal, že pro letošní rok mají na projekt 150 milionů korun.

Podle něj je nutná aktivita center minimálně rok před vstupem do EU, aby si podnikatelé zvykli chodit pro rady a poznali existující možnosti financování. "Schopnost podnikatelů využít peníze z různých programů podpory je v ČR stále velmi nízká", dodal Páleník.

Ze sektorového operačního programu průmysl letos ministerstvo průmyslu a obchodu poskytne podnikatelům 130 milionů korun. V příštím roce to však v případě vstoupení ČR do EU bude již 1,2 miliardy korun a v roce 2005 se tato částka ještě zdvojnásobí. Termín odevzdání projektů se žádostmi o finanční dotace je letos 21. března.

Kromě poskytování informací budou HK a CzechIndustry společně vzdělávat podnikatele v oblasti přípravy na vstup do EU a pomáhat jim při přípravě projektů. Budou také spolupracovat s regionálními agenturami a úřady místní samosprávy a s Českou podnikatelskou reprezentací při EU v Bruselu.

 HK ČR

Článek ze dne 6. března 2003 - čtvrtek