logo itpoint.cz

Intel bude vyvíjet čipy pro bezdrátová širokopásmová řešení poslední míle

Společnost Intel Corporation oznámila svůj záměr vyvíjet čip podle standardu IEEE 802.16a, který bude představovat alternativu stávajících metod "poslední míle" širokopásmového bezdrátového přístupu, jako jsou kabel nebo okruhy DSL ("digital subscriber line"). Na vývoji cenově přístupného zařízení s certifikací WiMAX na bázi čipů Intel® 802.16a spolupracuje Intel se společností Alvarion, předním výrobcem zařízení pro širokopásmový bezdrátový přístup "poslední míle".

Společnost Intel Corporation oznámila svůj záměr vyvíjet čip podle standardu IEEE 802.16a*, který bude představovat alternativu stávajících metod "poslední míle" širokopásmového bezdrátového přístupu, jako jsou kabel nebo okruhy DSL ("digital subscriber line"). Na vývoji cenově přístupného zařízení s certifikací WiMAX na bázi čipů Intel® 802.16a spolupracuje Intel se společností Alvarion, předním výrobcem zařízení pro širokopásmový bezdrátový přístup "poslední míle".

Standard IEEE 802.16a je technologie bezdrátové metropolitní sítě (WMAN, wireless metropolitan area network), která ke kabelové internetové páteřní síti připojuje bezdrátové hot spoty pro přístup k internetu prostřednictvím standardu IEEE 802.11 nebo Wi-Fi stejně jako další lokality, např. podniky nebo domácnosti. Očekává se, že sítě standardu 802.16a budou mít dosah až 50 km (30 mil) a že budou schopny přenášet data, hlasové služby a video při rychlostech až 70 Mb/sec.

"Intel hodlá umožnit provozování počítačů a komunikací kdykoli, kdekoli prostřednictvím libovolného zařízení. Technologii WiMAX považujeme za zásadní pro uskutečnění této vize," prohlásil Sean Maloney, výkonný viceprezident a generální ředitel divize Intel Communications Group. "Naše čipy pro zařízení WiMAX budou doplňovat stávající stavební moduly bezdrátových prvků společnosti Intel včetně mobilní technologie Intel® Centrino™ pro notebooky, připojení k bezdrátovým sítím Intel® PRO nebo síťových procesorů Intel® IXP4XX pro zařízení bezdrátové infrastruktury."

Produkty podle standardu 802.16a budou firmám poskytovat bezdrátovou širokopásmovou konektivitu se zaručenými úrovněmi poskytovaných služeb pro celopodnikové aplikace a domácnostem pro rezidenční širokopásmové aplikace. Poskytovatelům služeb umožní tyto produkty nabízet i hlasové a datové služby.

Standard IEEE 802.16a byl schválen v lednu letošního roku. Od té doby se k neziskové organizaci WiMAX Forum připojilo 25 předních společností vyrábějících komunikační zařízení s cílem přispět k prosazení a certifikaci kompatibility a interoperability zařízení standardu 802.16a.

"Jsme přesvědčeni, že WiMAX se stane katalyzátorem růstu trhu širokopásmového bezdrátového přístupu s obdobným dopadem jako mělo Wi-Fi na trh bezdrátových sítí WLAN," prohlásil Zvi Slonimsky, CEO společnosti Alvarion. "Bez standardu 802.16a by se výrobci zařízení museli o všechno postarat sami, včetně základních čipů, zařízení na půdě zákazníka, základových stanic nebo softwaru pro správu sítě. S tímto standardem mohou výrobci zařízení přicházet s novinkami v oblastech, ve kterých nejvíce vynikají, což se projeví dramatickým zvýšením poměru cena/výkon."

Společnost Intel je největším světovým výrobcem mikroprocesorů a je také předním výrobcem počítačových, síťových a komunikačních produktů. Další informace o společnosti Intel jsou k dispozici na www.intel.com/pressroom nebo www.intel.com/cz/pressroom.

Intel a Intel Centrino jsou ochranné známky společnosti Intel Corporation nebo jejích dceřiných společností ve Spojených státech a dalších zemích.
* Na ostatní názvy a značky si mohou činit nárok další majitelé.

Intel

Článek ze dne 15. července 2003 - úterý