logo itpoint.cz

Intel uvádí dva nové modely systémů s procesorem Intel Itanium 2

Nové produkty jsou optimalizované pro dvouprocesorové servery a pracovní stanice. Tyto novinky rozšiřují možnosti nasazení procesorů řady Itanium do cenově dostupnějších systémů s nižší spotřebou, určených pro technické výpočty a podnikové aplikace.

Společnost Intel včera uvedla dva procesory Intel® Itanium® 2 optimalizované pro dvouprocesorové systémy. Tyto novinky rozšiřují možnosti nasazení procesorů řady Itanium do cenově dostupnějších systémů s nižší spotřebou, určených pro technické výpočty a podnikové aplikace. Počet serverů a pracovních stanic založených na produktové řadě procesorů Intel Itanium, včetně systémů od firem Dell, HP a IBM, se tento rok pravděpodobně zdvojnásobí na více než 40 dvou a čtyřcestných systémů. Kromě toho společnost Intel nabízí výrobcům pro nové procesory Intel Itanium 2 dvouprocesorovou serverovou základní desku určenou pro použití v racku.

Nový procesor Intel Itanium 2 s taktem 1,40 GHz a 1,5 MB vyrovnávací paměti 3. úrovně (L3 cache) poskytuje výborný poměr cena/výkon pro technické výpočty. Nízkonapěťový procesor (Low Voltage) Intel Itanium 2 s taktem 1,0 GHz s a 1,5 MB vyrovnávací paměti 3. úrovně (L3 cache) pracuje oproti stávajícím procesorům Itanium 2 se zhruba polovičním příkonem. Tyto nové procesory doplňují širokou škálu systémů využívajících procesory Itanium 2, což obnáší i systémy se 128 a více procesory a umožňují konstrukci cenově dostupnějších a energeticky méně náročných dvouprocesorových systémů pro použití na rozhraní sítě a pro bezpečnostní a vývojářské aplikace. Na těchto dvouprocesorových systémech si mohou IT manageři velmi dobře ověřit vysokou flexibilitu a efektivitu dalšího rozšiřování prostředí založeného na architektuře Intel Itanium.

“Systémy založené na procesoru Itanium 2 přináší špičkový výkon, vysokou užitnou hodnotu a možnost volby pro datově náročná, životně důležitá podniková řešení,” řekl Richard Dracott, marketingový ředitel Intel Enterprise Platforms Group. “S těmito novými procesory mohou nyní systémy založené na procesoru Itanium 2 zajistit v podstatě celý chod datového centra – od základních systémů až po superpočítače a rozsáhlé databázové servery.”

Procesor Intel Itanium 2 s taktem 1,40 GHz a 1,5 MB vyrovnávací paměti je optimalizován pro dvouprocesorové, vysoce výkonné technické a vědecké výpočetní systémy či klastry a pro základní systémy v uživatelské části podnikových systémů, tzv. front-end. Protože umožňuje konstrukci systémů za méně než 7 000 USD, poskytuje tento procesor špičkový výkon ve výpočtech s plovoucí desetinnou čárkou a díky tomu i jednu z nejlepších cen za gigaflop (miliard výpočtů za sekundu), což je jednotka používaná pro vyjádření poměru cena/výkon v oblasti výpočetně náročných aplikací.**

Nízkonapěťový procesor Intel Itanium 2 (dříve známý pod kódovým označením Deerfield) posílí základní, front-end podnikové systémy, kde představuje zajímavou alternativu k základním systémům platformy RISC. Se spotřebou energie maximálně 62 Wattů – což je méně než polovina spotřeby stávajících procesorů Itanium 2 – je optimalizován pro systémy s nižší spotřebou a dostupnější cenou. Taková řešení se zpravidla používají na rozhraní sítě a při vývoji softwaru, kde jsou klíčovými požadavky právě cena a spotřeba energie.

Pro produktovou řadu procesorů Intel Itanium jsou optimalizovány stovky aplikací a nástrojů, včetně databázových řešení od firem IBM, Microsoft a Oracle, hlavní podnikové a front-end serverové aplikace od BEA, BMC, EMC/LEGATO Systems, RSA Security, SAP, SAS a Symantec a aplikace technických výpočtů od ABAQUS, Ansys, Accelrys, EDS, Fluent, LSTC, Mental Images, Mentor Graphics, MSC a PTC. Operační systémy s podporou procesorů Intel Itanium zahrnují Microsoft Windows* Server 2003; Linux* od Red Hat, SuSE, TurboLinux, a UnitedLinux a HP-UX od HP.* Procesor Intel Itanium 2 s taktem 1,40 GHz a 1,5 MB vyrovnávací paměti a nízkonapěťový procesor Intel Itanium 2 s taktem 1,0 GHz a 1,5 MB vyrovnávací paměti jsou celosvětově dostupné za cenu 1 172, resp. 744 USD při odběru 1 000 kusů.

* Další názvy a značky mohou být nárokovány jako vlastnictví jiných subjektů.

** Založeno na měřeních Linpack HPC benchmark. Zdroj: měření společnosti Intel s použití dvou procesorů Itanium® 2 na 1,4GHz se 1,5MB cache, výkon zhruba 10 GFLOPS se dvěma procesory, cena přibližně 7 730 USD (server Intel SR870BH2, 2 GB RAM, 2x 36GB HDD). Procesor IBM Power4+ na 1,2 GHz dosahuje výkonu 6,5 GFLOPS (při předpokladu lineárního škálování 13,030 GLOPS se dvěma procesory) – podle výsledků publikovaných IBM v květnu 2003 na podobné rychlosti se čtyřmi procesory, dle www.ibm.com, dvouprocesorový server P615, cena 8 995 USD, 2 GB paměti, 2x 36GB HDD.

tisková zpráva Intel

Článek ze dne 9. září 2003 - úterý