logo itpoint.cz

Internet a telefonování nám od nového roku podraží

Telefonování, Internet, právní a poradenské služby a služby v oblasti nemovitostí podraží od nového roku až o 17 procent. Tyto služby totiž budou nově zdaněny 22 procentní sazbou daně z přidané hodnoty namísto dnešní sazby pět procent. Novelu zákona o DPH již schválila poslanecká sněmovna ...

Telefonování, Internet, právní a poradenské služby a služby v oblasti nemovitostí podraží od nového roku až o 17 procent. Tyto služby totiž budou nově zdaněny 22 procentní sazbou daně z přidané hodnoty namísto dnešní sazby pět procent. Novelu zákona o DPH již schválila poslanecká sněmovna.

U zboží novela do základní 22 procentní sazby DPH přeřazuje pouze komodity, které nejsou součástí běžné spotřeby domácností. Jde například o barvy, laky, vodoměry či větrné turbíny. Většina běžného zboží do základní sazby spadá již dnes. Ve snížené pětiprocentní sazbě zůstávají nadále potraviny, léky, knihy, noviny či časopisy. Zatímco zdanění zboží se schválenou novelou stává plně kompatibilní s Evropskou unií, v oblasti služeb dojde k plné slučitelnosti až od data vstupu do EU.

Ministerstvo financí chystá nový zákon o DPH, který k datu vstupu přesune do základní sazby 22 procent další služby jako čistírny, kadeřnické služby, kosmetické služby, opravy obuvi či odvoz odpadu.

Už před mnoha měsíci jsme upozorňovali na skutečnost, že při porovnávání cen Internetu u nás a ve státech EU je třeba zohlednit fakt, že jinde už telekomunikační služby podléhají vyšší sazbě DPH, zatímco u nás je dosud Internet zatížen nižší sazbou 5-ti procent.

Co dnešní novela zákona o DPH přinese uživatelům ?

Kvůli vstupu do EU se daňové sazby měnit musely, o tom není pochyb, nikdo nám však nenařizuje kolik ta vyšší sazba DPH má vlastně být. Věříme tedy, že vláda dostojí svým slibům a bude postupně sbližovat horní a dolní sazbu DPH.

Internet nám tedy opět citelně podraží. Mnoho uživatelů Internetu však žije v domnění, že sazba 22 procent je i v EU pevně daná.

Podívejte se tedy jakou sazbou je konkrétně Internet zatížen v jednotlivých státech EU.

stát sazba DPH %
Rakousko 20
Belgie 21
Nšmecko 16
Dánsko 25
Španělsko 16
Řecko 18
Francie 19,6
Finsko 22
Itálie 20
Irsko 21
Island 24,5
Lucembursko 15
Nizozemsko 19
Norsko 24
Portugalsko 17
Švédsko 25
Velká Británie 17,5

Internet pro všechny

Článek ze dne 26. května 2003 - pondělí