logo itpoint.cz

Internetu do škol - blamáž nebo zaujatá zpráva NKÚ

Podle NKÚ došlo při realizaci projektu k rozsáhlým nepravostem. Celý projekt se zpožďuje a prodražuje. Do roku 2002 mělo mít podle plánu 90 procent škol internet. Ve skutečnosti jej zatím dostalo jen 55 procent škol, přidělené peníze ale byly vyčerpány už z 85 procent. Podle zástupců dodavatele zpráva NKÚ neřeší vůbec skutečnost, zajímá se totiž pouze o cokoliv negativního. Dokonce ani nedokumentuje, že došlo k vybudování školské sítě a zpřístupnění počítačů, internetu a intranetu na 3620 českých školách ...

Detaily o rozsáhlých nepravostech při plnění projektu Internet do škol zveřejnil Nejvyšší kontrolní úřad (NKÚ). Celý projekt se zpožďuje a prodražuje. Do roku 2002 mělo mít podle plánu 90 procent škol internet. Ve skutečnosti jej zatím dostalo jen 55 procent škol, přidělené peníze ale byly vyčerpány už z 85 procent.

"Realizace toho projektu skutečně znehodnotila celý záměr vlády," řekla novinářům Eliška Kadaňová, která kontrolu projektu Internet do škol v letech 2001 a 2002 prováděla.

Ministerstvo školství podle Nejvyššího kontrolního úřadu neoprávněně platilo za neprovedené nebo nesouvisející služby a peníze vyčleněné na Internet do škol používalo na jiný účel.

"Například instalace sítí nebyla provedena a on (generální auditor) už potvrdil, že kontrolu instalace provedl, a podobně," řekla Kadaňová. Takové neprovedené služby stály ministerstvo 2,5 milionu korun. Byly i předražovány poskytované služby.

Kontrolní závěr NKÚ například tvrdí, že ministerstvo přistoupilo na vyšší ceny, než jaké generální auditor uvedl ve své nabídce, a to o 25,897 milionu korun.

NKÚ už podal trestní oznámení na neznámého pachatele kvůli podezření z porušování povinností při správě cizího majetku. Neoprávněně nebo nehospodárně bylo podle NKÚ použito nejméně 884 milionů korun. "Vznikla škoda státu a hrozí vznik další škody," upozornila Kadaňová.

Ze špatně vynaložených 884 milionů bylo celkem 670 milionů korun použito na jiný účel než na státní informační politiku ve vzdělávání.

Ministerstvo neplnilo ani rozvrh školení učitelů. Nemělo přehled o počítačovém vybavení škol a nebralo ohled na to, že některé školy už takhle vybaveny jsou. V roce 2002 poskytlo generálnímu auditorovi smluvně dohodnutých téměř 79,47 milionu korun, auditor ale neposkytl všechny služby, uskutečnil například jen zhruba polovinu slíbených auditů.

Ministerstvo platilo i různé externí spolupracovníky a poradenské firmy na nesouvisející zakázky nebo studie, které v projektu nevyužilo.

Závěr NKÚ také kritizuje fakt, že z peněz na Internet do škol resort školství zaplatil 5,5 milionu korun za reklamu, která měla vytvářet příznivý obraz projektu Internet do škol v médiích.

"Máme pochybnosti i o účelnosti úhrady na takzvané služby public relations," řekla Kadaňová. "Když jsme se tázali, proč by měla být tímto způsobem hrazena z těchto prostředků, určených vlastně pro školy, tato služba, tak jsme nedostali uspokojivou odpověď," dodala.

Ministerstvo také neumělo vysvětlit, proč zaplatilo 3,1 milionu korun za prezentaci projektu na veletrhu Invex 2001.

"Dokonce jsme nezjistili ani, kdo o tom rozhodl," podotkla zástpkyně Nejvyššího kontrolního úřadu.

Projekt Internet do škol stál státní pokladnu zhruba sedm miliard korun. Od počátku jej přitom kritizovali učitelé i opoziční politici. Ministryně Petra Buzková (ČSSD), která v čele úřadu vystřídala svého stranického kolegu Eduarda Zemana, vypověděla několik smluv a přistoupila i k personálním změnám. Bývalý ministr do nynějška tvrdil, že za projektem stojí.

Podle dodavatele je ale zpráva NKÚ jednostranně kritická a neřeší vůbec skutečnost, zajímá se totiž pouze o cokoliv negativního. Dokonce ani nedokumentuje, že došlo k vybudování školské sítě a zpřístupnění počítačů, internetu a intranetu na 3620 českých školách.

Generální dodavatelé projektu, společnosti AutoCont a Český Telecom, splnili všechny hlavní požadavky smlouvy s ministerstvem školství. Dodavatelé zajistili vlastní zdroje na vybudováni systému a překlenutí počátečních nákladů, nabídli výrazné množstevní slevy a sestavili funkční a využívaný systém. Orientace v projektech je velmi složitá, dokonce natolik, že se to nepovedlo ani samotnému NKÚ. Důvodů může být mnoho, od nedostatečných znalostí až po záměr ...

NKÚ zjistil, že ministerstvo školství mimo jiné porušilo zákon o rozpočtových pravidlech, uzavíralo pro stát nevýhodné smlouvy a platilo za práci, která nebyla odvedena. Chyby se staly v době, kdy byl ministrem školství Eduard Zeman (1998 až 2002). Neefektivně bylo podle kontrolorů ze státního rozpočtu vynaloženo nejméně 884 milionů korun. NKÚ proto 12. srpna podala trestní oznámení na neznámého pachatele za porušení povinností při správě cizího majetku.

další zdroje informací :

ČTK & ČIA

Článek ze dne 14. srpna 2003 - čtvrtek