logo itpoint.cz

Irák udělil licence na mobilní sítě

Irák udělil první licence na vybudování mobilních sítí firmám AsiaCell, Orascom a AtherTel. Všechny nově budované sítě budou využívat evropskou technologii GSM, oznámil ministr spojů Hajdar Abbadí ...

Irák udělil první licence na vybudování mobilních sítí firmám AsiaCell, Orascom a AtherTel. Všechny nově budované sítě budou využívat evropskou technologii GSM, oznámil ministr spojů Hajdar Abbadí.

Rozhodnutí používat systém GSM vyplývalo z toho, že tato technologie se na Blízkém východě široce používá. Je však ranou pro americké firmy, které doufaly, že budou v Iráku budovat mobilní síť založenou na technologii CDMA. Výstavba mobilních sítí přinese do zemně zotavující se z války stovky milionů dolarů zahraničních investic.

AsiaCell bude provozovat síť v severní třetině iráckého území. Orascom bude působit v centrální oblasti kolem Bagdádu a AtherTel bude pokrývat jih Iráku.

Orascom vede egyptský operátor, ostatní dvě firmy mají hlavního vlastníka v kuvajtských firmách. Domácí subjekty se vlastnicky podílejí na vybraných operátorech deseti až 50 procenty, řekl ministr.

Licence jsou vydány zatím na dva roky. V podmínkách je určeno, že cena hovoru bude osm až deset centů za minutu a telefon bude stát 50 až 60 dolarů.

Infrastrukturu pro mobilní telefony už začal budovat režim svrženého iráckého vůdce Saddáma Husajna, síť však nebylo možné dokončit kvůli nedostatku telekomunikačních zařízení. Ta se v minulých letech kvůli sankcím OSN nemohla dovážet. Letos v červenci bylo na krátkou dobu možné používat síť bahrajnské společnosti Batelco.

ČTK

Článek ze dne 7. října 2003 - úterý