logo itpoint.cz

Jaká bude naše vánoční nadílka

Vánoce jsou tradičním časem ve kterém si rodiny, přátelé a všichni blízcí navzájem dělají radost a nadělují si vánoční dárky. Tím jaká přání mají Češi a Češky pro letošní rok a jaké dárky budou opravdu pod letošním vánočním stromečkem čekat na rozbalení se zabýval průzkum agentury STEM/MARK, jehož zadavatelem byla společnost Samsung.

Vánoce jsou tradičním časem ve kterém si rodiny, přátelé a všichni blízcí navzájem dělají radost a nadělují si vánoční dárky. Tím jaká přání mají Češi a Češky pro letošní rok a jaké dárky budou opravdu pod letošním vánočním stromečkem čekat na rozbalení se zabýval průzkum agentury STEM/MARK, jehož zadavatelem byla společnost Samsung.

Z výsledků průzkumu vyplývá, že více něž dvě třetiny (70 %) respondentů ve věku 25 - 52 let má již představu o tom co si k Vánocům přejí a čím překvapí své blízké. Více než dvě třetiny české populace (77 %) hodlá za dárky letos utratit částku do 9 000 korun. Letošní Vánoce budou převážně ve znamení praktických drobností jako je oblečení, kosmetika a knížky, ale vysoký zájem bude také o elektroniku. Tento profil zcela odpovídá objemu peněz, které hodlají lidé za dárky utratit a faktu, že více než polovina domácností je o třech a více členech a ušetřené finanční prostředky se tedy rozpočítávají na větší počet dárků.

Žebříček dárků z kategorie elektroniky vede počítačové vybavení (15 %) jako je tiskárna či plochý monitor, následované již tradičním favoritem českých Vánoc - mobilním telefonem (12 %), dále digitálním fotoaparátem nebo kamerou (9 %), atd. Vedle elektroniky se budou pod letošním vánočním stromečkem nadělovat tradiční dárky: Na úplném vrcholu popularity mezi vánočními dárky je kosmetika (88 %), následovaná oblečením (84 %), knihami (78 %) a hračkami (68 %).

O jakou elektroniku bude letos největší zájem ?

Největší zájem bude o počítačové vybavení, přičemž převládat budou drobnosti (36 %) či menší periférie jako jsou např. tiskárny (20 %). Na druhou stranu je patrné, že současným trendem v oblasti výpočetní techniky jsou ploché monitory, které si přeje více než polovina dotázaných, kteří uvažují o tomto typu dárku. Velký zájem bude dále o CD vypalovačky (20 %), DVD jednotky a vypalovačky (11 %) a také o počítačové hry a software.

Podle výsledků průzkumu je digitální technologie na svém vítězném tažení a její popularitu potvrzuje více než polovina dotázaných, kteří si chtějí koupit nebo si přejí digitální fotoaparát. Digitální kameru by si pod stromečkem přála vidět více než třetina respondentů. Při konečné volbě bude opět hrát svoji roli cena neboť více než polovina respondentů považuje svojí hranici pod 15 000 korun.

Mobilní telefon favoritem Vánoc: barva a zábava táhnou

Hitem letošních Vánoc budou mobilní telefony nižší a střední třídy s velkým barevným displejem, které si hodlá koupit více než polovina (51 %) respondentů, kteří uvažují o koupi mobilního telefonu jako vánočního dárku. Třetina dotázaných (32 %) má zájem o telefon s polyfonním vyzváněním a 27 % o telefon s hrami (podporou Java). Telefon se zabudovaným fotoaparátem si přeje třetina dotazovaných (33 %), ovšem k jeho koupi se chystá jen 14 % respondentů. Zájem bude také o telefony s podporou bluetooth.

Více než dvě třetiny respondentů uvažuje o koupi telefonu v cenové relaci do 6 000 korun. Tomu odpovídají i funkce telefonů o které je největší zájem (barevný displej a polyfonní vyzvánění), které jsou již implementované také v nižší třídě mobilních telefonů.

Co rozhoduje při výběru elektroniky: značka a výkon

"Technické parametry" (47 %) jdou ruku v ruce s "preferencí značkových výrobků" (31 %) a stávají se tak klíčovými faktory při volbě elektroniky. Cena je důležitá pro 15 % dotázaných. Většina respondentů z těch kteří letos budou kupovat nebo si přejí elektroniku jako dárek preferuje značkové výrobky (84 %).

Kolik nás budou Vánoce stát ?

Více než čtvrtina české populace (28 %) hodlá za dárky letos utratit částku do 3 000 korun a třetina Čechů počítá s vánočním rozpočtem do 6 000 korun. Respondenti hodlající za dárky utratit v rozmezí od 9 000 do 30 000 korun (36 %) se pochopitelně zaměřují více na počítačové vybavení, DVD přehrávače nebo domácí kina než ti spořivější. Šperky a klenoty jsou přitažlivé pro dotázané utrácející v rozmezí 15 000 do 30 000 korun (6 %).

Co tedy opravdu najdeme letos pod vánočním stromečkem ?

Z výsledků průzkumu vyplývá, že ve většině případů si navzájem nadělíme to co si opravdu přejeme. Některá přání týkající se zejména kategorie dražších dárků (jako je např. digitální kamera) zůstanou zřejmě nevyslyšena, ale na druhou stranu je patrné, že aktivní populace je realistická i co se týče svých přání a nepreferuje takové dárky od svých blízkých, které by si sami nemohli koupit. Potvrzuje se také předpoklad, že cenově dostupnější drobnosti jsou tradicí a většina respondentů je pevně přesvědčena, že je letos koupí. Žebříčku letošních vánočních přání tak vévodí kosmetika (66 %), následovaná oblečením (64 %), knihami (62 %) a hudebními CD nosiči (35 %).

Samsung Electronics Co., Ltd. patří mezi světovou špičku ve výrobě polovodičů, telekomunikačních zařízení a digitálních technologií. 89 poboček firmy sídlících ve 47 zemích světa zaměstnává okolo sedmdesáti pěti tisíc lidí. Samsung Electronics je největším světovým výrobcem paměťových čipů, TFT-LCD displejů, CDMA mobilních telefonů, monitorů a videorekordérů. Společnost je strukturována do čtyř hlavních částí: divize digitálních médií (Digital Media Network Business), divize strojů a zařízení (Device Solution Network Business), telekomunikační divize (Telecommunications Network Business) a divize digitálních spotřebičů (Digital Appliance Network Business).

Samsung

Článek ze dne 3. prosince 2003 - středa