logo itpoint.cz

Jednání Internetového Fóra potvrdilo názor většiny uživatelů Internetu

Český Telecom zřejmě skutečně nikdy nebyl a nebude schopen naslouchat potřebám zákazníků. Jak jinak si vysvětlit změnu postoje jeho zástupců, kteří po třech měsících složitého vyjednávání technické a ekonomické pracovní skupiny, na posledním jednání jakoby zapomněli na už dohodnuté skutečnosti a v podstatě odmítli model "FRIACO", který by umožňoval paušální platby za připojení k Internetu.

Páteční jednání Internetového Fóra potvrdilo názor většiny uživatelů Internetu. Český Telecom zřejmě skutečně nikdy nebyl a nebude schopen naslouchat potřebám zákazníků. Jak jinak si vysvětlit změnu postoje zástupců ČTc, kteří po třech měsících složitého vyjednávání technické a ekonomické pracovní skupiny, na posledním jednání jakoby zapomněli na už dohodnuté skutečnosti a ústy pana Michala Táborského v podstatě odmítli model "FRIACO", který by umožňoval paušální platby za připojení k Internetu.

Podle pana Táborského, není v současné době ČTc na diskusi o modelu FRIACO připraven, nejsou schopni se k němu vyjádřit a navrhují nechat to až po končení Fóra, nyní by chtěli vyřešit hlavně terminační modely. Přeloženo do srozumitelné řeči, ČTc odmítnul 24 hodinový paušál (který zástupci uživatelů po předchozích výhradách ČTc přejmenovali na "neměřený paušál") a hodlá přijít s vlastní koncepcí paušálů. Představa Českého Telecomu je však taková, že jejich paušály budou přímo navazovat na současné balíčky "HOME INTERNET a i-víkend".

Pokud tedy budou nějaké paušály, budou to zřejmě nějaké kosmetické úpravy v podání Českého Telecomu v duchu hesla "Nechci slevu zadarmo". Půjde zřejmě o trochu oprášené dosavadní návrhy na bázi terminačních modelů - kde Telecom bude moci určovat všechna pravidla, strategie, ceny atd., a ostatní do toho nebudou moci mluvit.

Zástupci uživatelů zvažují další společný postup a připravují zprávu pro další zasedání řídícího výboru. Co se týká velkoobchodní nabídky služby ADSL, tato záležitost na jednání Fóra nebyla projednávána a platí bohužel pouze ústní dohoda, že do konce tohoto měsíce dospějí všechny zúčastněné strany k dohodě.

Ceny za širokopásmové služby ve Velké Británii. Aneb, co dokáže konkurenční prostředí.

Domácí širokopásmové služby ve Velké Británii
Poskytovatel Internetu Měsíční poplatek Aktivační poplatek Webová stránka
Breathe Pro Ł 25,99 Ł 65 www.breathe.com
BT Openworld Ł 29,99 Ł 0 www.btopenworld.com
Claranet Ł 29,99 Ł 59 www.clara.net
Demon Internet Ł 28,99 Ł 50 www.demon.net
Eclipse Internet Ł 26,75 Ł 60 www.eclipse.net
Freeserve Ł 29,99 Ł 65 www.freeserve.com
Nildram Ł 22,99 Ł 59 www.nildram.net
Pipex Ł 23,44 Ł 0 www.pipex.co.uk
Plusnet Ł 22,99 Ł 71 www.plusnet.co.uk
Zen internet Ł 29,99 Ł 60 www.zenadsl.com
 
TV kabel / satelit Měsíční poplatek Aktivační poplatek Webová stránka
NTL Ł 25 Ł 50 www.ntlworld.com
Telewest Ł 25 Ł 50 www.blueyonder.co.uk
Tele2 Ł 47 Ł 175 www.tele2.co.uk

Internet pro všechny

Článek ze dne 28. ledna 2003 - úterý