logo itpoint.cz

Jednání o odkladu UMTS finišují, dohoda bude do měsíce

Jednání ministerstva informatiky s mobilními operátory o ročním odkladu spuštění služby UMTS výměnou za rychlejší zaplacení licencí jsou před uzavřením. Zhruba do měsíce by měl stát a firmy Eurotel a T-Mobile uzavřít dohodu, která licenční podmínky změní ...

Jednání ministerstva informatiky s mobilními operátory o ročním odkladu spuštění služby UMTS výměnou za rychlejší zaplacení licencí jsou před uzavřením. Zhruba do měsíce by měl stát a firmy Eurotel a T-Mobile uzavřít dohodu, která licenční podmínky změní, uvedl na brněnském veletrhu Invex uvedl ministr informatiky Vladimír Mlynář.

Služba UMTS, která má umožnit trvalý vysokorychlostní přístup k internetu včetně přenosu obrazu, hudby a videa, by se tak měla poprvé v části Prahy objevit až 1. ledna 2006. Původní termín hovořil o začátku roku 2005. Operátoři by ale měli již příští rok do státního rozpočtu zaplatit navíc dohromady kolem 3,8 miliardy Kč, které měli původně splácet ještě šest let.

Eurotel a společnost RadioMobil, která se letos přejmenovala na T-Mobile, získaly licence v tendru od ČTÚ na podzim 2001 za celkem 7,4 miliardy Kč. RadioMobil má za licenci zaplatit celkem 3,81 miliardy Kč a Eurotel 3,54 miliardy Kč. První miliardovou splátku měli operátoři uhradit ihned po převzetí licencí a další rozložit do desetiletého období. Třetí operátor Český Mobil se tendru nezúčastnil.

Rozvoj UMTS ve světě se oproti původnímu očekávání zásadně zpomalil kvůli velké finanční vyčerpanosti operátorů, kteří byli nuceni zaplatit za licence příliš vysoké částky a neměli dost peněz na investice. Podle Mlynáře by tak roční odklad zavedení služby v ČR neměl na tuzemské zákazníky žádný dopad, protože spuštění v roce 2005 by mělo vzhledem k nedostatku příslušně vybavených telefonů pouze formální význam.

Podle zástupců operátorů by případné odložení spuštění UMTS za dřívější splacení licencí mělo naopak pozitivní dopad na ekonomiku služby. Odklad by znamenal odložení investic a možnost vytvoření přijatelnějšího podnikatelského záměru pro UMTS na příštích pět let.

Výhodou UMTS proti GSM má být vedle univerzálního celosvětového využití několikanásobně rychlejší přenos dat.

ČTK

Článek ze dne 7. října 2003 - úterý