logo itpoint.cz

Kabelové televize by neměly od ledna podražit

Kabelové televize od ledna 2004 pravděpodobně nepodraží. Ministerstvo financí chce napravit chybu, která kabelové televize na první čtyři měsíce příštího roku přeřadila do vyšší sazby DPH. Pro provozovatele kabelové televize to pak znamená, že rozvoj služeb po širokopásmových sítích, kam patří například i internet, nebude utlumen ...

Kabelové televize od ledna 2004 pravděpodobně nepodraží. Ministerstvo financí chce napravit chybu, která kabelové televize na první čtyři měsíce příštího roku přeřadila do vyšší sazby DPH. Do připravované novely zákona o rozpočtových pravidlech proto ve spolupráci s poslanci vsunulo ustanovení, které tuto službu již od ledna ponechává v nízké sazbě DPH. Sdělila to mluvčí resortu Eva Nováková.

Podle zástupců kabelových firem je to dobrá zpráva pro téměř milion domácností, které kabelovou televizi využívají. "Pro provozovatele kabelové televize to pak znamená, že rozvoj služeb po širokopásmových sítích, kam patří například i internet, nebude utlumen," uvedl mluvčí UPC František Malina.

Poslanecký návrh novely zákona o rozpočtových pravidlech však ještě nedorazil ani do vlády. Ta by o něm měla jednat v nejbližší době. Pokud jej kabinet schválí, musí návrh odsouhlasit i poslanci a senát a podepsat prezident republiky, a to vše do konce roku. V opačném případě by lednovému zvýšení DPH a možnému dočasnému zdražení kabelových televizí již nešlo zabránit. "Předpokládáme, že by se to mělo stihnout," poznamenala Nováková.

MF nejdříve omylem doporučilo přeřadit kabelové televize trvale do vyšší sazby DPH. To se mělo stát od ledna 2004. Poté však zjistilo, že je Evropská unie umožňuje ponechat ve snížené sazbě. Chybu napravilo v novém zákoně o DPH, který však má platit až od května příštího roku.

I to by tedy mohlo vést ke zbytečnému čtyřměsíčnímu zdražení. Výrazně proti tomu protestovaly i kabelové společnosti. Musely by totiž řešit dilema, zda riskovat úbytek zákazníků a na pár měsíců zdražit, či zaplatit daň z vlastní kapsy.

ČTK

Článek ze dne 7. listopadu 2003 - pátek