logo itpoint.cz

Kapsch dodá mobilní síť GSM pro ČD

Vítězem výběrového řízení na dodavatele mobilní sítě GSM-R pro komunikaci vlaků a pozemního personálu je opět konsorcium v čele s firmou Kapsch. Druhým uchazečem byl německý Siemens. Kapsch již jednou v tendru na tuto zakázku zvítězil, ale antimonopolní úřad soutěž loni v létě zrušil ...

Vítězem výběrového řízení na dodavatele mobilní sítě GSM-R pro komunikaci vlaků a pozemního personálu je opět konsorcium v čele s firmou Kapsch. Druhým uchazečem byl německý Siemens. ČTK to řekly dva důvěryhodné zdroje. Kapsch již jednou v tendru na tuto zakázku zvítězil, ale antimonopolní úřad soutěž loni v létě zrušil.

Právě Siemens napadl výsledky minulého tendru, protože firmy AŽD a Kapsch údajně nabídly o 20 procent vyšší cenu než druhý zájemce a navíc ani technologii nevyrábí.

Mluvčí ČD Petr Šťáhlavský pouze řekl, že účastníci byli o výsledcích soutěže vyrozuměni a dráhy vítěze zveřejní po uplynutí lhůty pro připomínky kolem 9. června. Obě firmy se zatím k výsledkům nevyjádřily.

Kapsch nedávno získal kontrakt na dodávku GSM-R pro slovenskou železnici. Firma nabízí stejnou technologii, jakou používají všechny sousední železniční společnosti, včetně německých DB a celkově zhruba 80 procent evropského trhu. Zařízení od Siemensu není s tímto systémem plně kompatibilní.

Zatímco původně České dráhy počítaly s ověřovacím provozem v roce 2002, rozjedou pilotní projekt až v únoru příštího roku. Testování by mělo v té době začít mezi Prahou a Kolínem a ve druhé etapě, v červnu 2004, mezi Prahou a Děčínem. Realizace pilotní části vyjde na zhruba 300 milionů Kč.

Rozsah další výstavby má být upřesněn na základě vyhodnocení pilotního projektu a podle finančních možností. Dráhy rozpracovaly několik variantních řešení postupné výstavby. Prioritou je pokrytí tratí prvního a druhého železničního koridoru Děčín - Břeclav a Bohumín - Břeclav, včetně jejich propojení v úseku Česká Třebová - Přerov.

České dráhy si již loni na projekt vzaly úvěr 250 milionů korun. GSM-R budou v budoucnu moci využít i mobilní operátoři pro zlepšení pokrytí signálem v železničních spojích.

ČTK

Článek ze dne 29. května 2003 - čtvrtek