logo itpoint.cz

Kdy inspektor Trachta dopadne telefonní zločince

Motto : Rozsudek soudu č.: 26 U 205/01, Berlín 27.1. 2003 - Pokud dialer vytočí číslo bez vědomí uživatele, pak má uživatel vůči operátorovi nárok na náhradu škody, kterou může započíst vůči příštímu vyúčtování poplatků. Inspektor Trachta dopadne telefonní zločince až ČR bude nějaký ten pátek v Evropské unii ...

Motto : Rozsudek soudu č.: 26 U 205/01, Berlín 27.1. 2003 - Pokud dialer vytočí číslo bez vědomí uživatele, pak má uživatel vůči operátorovi nárok na náhradu škody, kterou může započíst vůči příštímu vyúčtování poplatků.

V kauze podvodných přesměrování internetového připojení na tzv. "žluté linky" se zvýšeným tarifem byly v českém kapitalistickém ráji podány možná stovky trestních oznámení. Konkrétní výsledky šetření však dosud známy nejsou. Výjimkou je několik případů, kdy trestní oznámení bylo odloženo. Přesný počet těchto trestních oznámení neevidujeme, tvrdí policie.

Inspektoři netuší
Sdružení obrany spotřebitelů před časem na svých webových stránkách připravilo vzory podání trestních oznámení na neznámého pachatele a vyzvalo poškozené k podání trestních oznámení.

Na výzvu zareagovalo asi 120 poškozených dial-up uživatelů, kteří dohromady přišli o zhruba 2,2 milionu korun. Celkově přišli, hlavně zákazníci Českého telecomu nebo Aliatelu, o přibližně 10 milionů Kč za několik měsíců. Podle tiskového odboru Policejního prezídia jsou však všechny tyto případy evidovány společně s dalšími oznámeními na podezření z trestného činu podvodu. Samostatná statistika prý neexistuje.

Hlaváček nečte
Hru Vražda v salónním kupé od Járy Cimrmana by měli českým policejním sborům jejich náčelníci předčítat každé ráno na služebnách, a to povinně.

Zejména pasáž, kde hlavní hrdina inspektor Trachta policejnímu asistentu Hlaváčkovi vytýká neznalost své knihy "Zbytečné otázky v kriminalistice". Pachatele nebo spoluviníka trestného činu se podle Trachtovy knihy nemá cenu ptát, jestli čin spáchal. Na otázku "Zabil jste ho ?" je odpověď jasná. Nikoliv pro Českou policii.

První trestní oznámení poškozeného dial-upisty bylo odloženo. Policie ČR případ odložila poté, kdy na dotaz vyšetřovatele Český Telecom odpověděl, že si uživatel způsobil škodu sám.

Policejní dřeváctví
Na jednotlivých služebnách obyčejní pěšáci s bídnými maturitami, kteří těžko vyluští svůj vlastní telefonní účet, natož aby měli povědomí o právech spotřebitelů. Na straně druhé programátoři zvyklí na prostředí globální sítě a morálně okoralí počtáři chamtivých telefonních operátorů.

"Jako efektivnější bychom viděli, aby byla všechna oznámení shromážděna na jedno či více odborných pracovišť. Tomu nešťastníkovi trestní oznámení vrátili právě z běžného obvodního oddělení." říká k případu Ivana Picková z SOS.

Naštěstí se nedal a do tří dnů ve lhůtě podal na policisty stížnost na místním státním zastupitelství. "Státní zástupkyně mu dala za pravdu a těm obvodním odborníkům to vrátila," dodává Picková.

Vzorný Aliatel
Operátoři tvrdí, že na vyšetřování s policií spolupracují. S kým a jak ? Odepisují jednotlivým oddělením ? Podle policejního prezídia na tom žádná speciálka přeci nedělá.

"Aliatel samozřejmě byl kontaktován Policí České republiky, poskytl jí všechny relevantní informace a v celé kauze s ní aktivně spolupracuje. Kauzou zneužívání linek se zvláštním tarifem jsme se začali zabývat okamžitě po prvních reklamacích účastníků Českého Telecomu, kteří si stěžovali na nepřiměřeně vysoké účty," říká mluvčí Aliatelu Pavel Kaidl.

Na otázky komu tyto linky pronajali však odpovědět nemůže, protože by porušil obchodní tajemství. (srovnej s rozsudkem č. 4: Wiesbaden)

No dobrá, ale s kým to tedy od policie vlastně komunikují ? S absolventy Policejní akademie dvě nebo jedna ?

Zlaté Německo potažmo EU
Bohužel u nás ještě nikdo nezaznamenal žádné případy, kdy by se poškození pustili do občanskoprávního soudního sporu se svým operátorem a přesvědčením, že nemá nárok na úhradu požadované částky, protože je měl před podvodem ochránit.

Poněkud dále jsou v Německu, kde tyto problémy řeší již delší dobu. Z internetových stránek www.dialerundrecht.de vyplývá, že v Německu padly tyto rozsudky :

  1. Rozsudek Zemského soudu z Norimberka z 27.3. 2003 č.: 11 S 8162/02 Poskytovatel služby na lince se zvýšenou tarifikací nese důkazní povinnost při prokazování, že s uživatelem uzavřel smlouvu o poskytnutí úplatné služby dříve než byla požadována úhrada a než byla služba poskytnuta.

  2. Rozsudek soudu z Berlína z 27.1. 2003 č.: 26 U 205/01 - Pokud dialer vytočí číslo bez vědomí uživatele, pak má uživatel vůči operátorovi nárok na náhradu škody, kterou může započíst vůči vyúčtování poplatků.

  3. Rozsudek soudu z Elmshornu z 10.1. 2003, č.: 53 C 247/02 - Pokud dialer vytočí číslo bez vědomí uživatele, nedochází ke vzniku smlouvy mezi uživatelem a operátorem. Telefonní poplatky nemohou být vyžadovány.

  4. Rozsudek soudu z Wiesbadenu z 25.9. 2002, č.: 92 C 1440/02 - Uživatel, po kterém je požadována úhrada poplatků za využívání linek se zvýšenou tarifikací, má právo odmítnout plnění do té doby, než mu telefonní společnost sdělí majitele příslušné linky.

Tyto rozsudky nelze však automaticky považovat za jisté i podle českého práva, protože české zákony se do určité míry odlišují a úroveň práce českých soudců bývá nevyzpytatelná.

A zpět k úvodní otázce. Kdy dopadne inspektor Trachta telefonní zločince ? Až bude ČR nějaký ten pátek v Evropské unii.

Radek Mokrý
Britské listy

Článek ze dne 16. června 2003 - pondělí