logo itpoint.cz

Konec prodeje Windows 98

Operační systém Windows 98 a některé další produkty se podle Microsoftu ocitly na konci své životnosti, a proto bude ke konci tohoto roku ukončen jejich prodej. Microsoft ze svého portfolia rovněž vyřazuje software, který má implementovanou platformu MS Java Virtual Machine, která není plně kompatibilní s jazykem Java od Sun Microsystems.

Společnost Microsoft ke konci roku ukončí prodej operačního systému Windows 98. Na českém trhu se rozhodla lokální pobočka firmy o několik měsíců prodloužit bezplatnou telefonickou podporu produktu, uvedl mluvčí Jiří Grund.

Windows 98 a některé další produkty se podle společnosti ocitly na konci své životnosti. Microsoft ze svého portfolia rovněž vyřazuje software, který má implementovanou platformu MS Java Virtual Machine, která není plně kompatibilní s jazykem Java od Sun Microsystems. Plní tak letošní soudní rozhodnutí ve sporu s firmou Sun. Vedle Windows 98 tak již firma nebude nabízet například SQL Server 7 či Internet Explorer 5.5 a několik dalších programů.

"Plánované změny se nijak nedotknou současných zákazníků, které využívají tyto produkty," doplnil s tím, že zákazníci nebudou muset modernizovat software, který nyní využívají. Windows 98 je podle odhadu společnosti vybavena zhruba čtvrtina tuzemských PC.

Po ukončení činnosti infolinky budou moci zákazníci získat informace na webových stránkách Microsoftu, kde budou přístupné jak bezpečnostní opravy tak i otázky a odpovědi na nejčastější dotazy. V současnosti volá na tuzemskou linku technické podpory v souvislosti s Windows 98 několik desítek lidí měsíčně a jejich počet každý měsíc klesá.

Podle průzkumu AssetMetrix Research Labs na serveru Živě jsou nejrozšířenějším operačním systémem na světě od Microsoftu Windows 2000 s 52,7 procenta trhu. Windows 95 mají 14,7 procenta uživatelů a Windows 98 12,5 procenta.

Nejnovější XP, které firma začala prodávat před dvěma lety, používá 6,6 procenta zákazníků.

ČTK

Článek ze dne 16. prosince 2003 - úterý