logo itpoint.cz

Lufthansa představuje širokopásmové internetové připojení na palubě letadla

Světová premiéra, představující novou éru komunikace v leteckém cestování, odstartovala ve středu ve 13.10 hodin odletem Boeingu 747-400 s názvem Sachsen-Anhalt (let číslo LH 418) z Frankfurtu do Washingtonu DC. Během tříměsíční zkušební fáze FlyNetu bude společnost Lufthansa první leteckou společností na světě, která bude poskytovat výkonné, vysokorychlostní širokopásmové připojení k Internetu na pravidelné lince.

Světová premiéra, představující novou éru komunikace v leteckém cestování, odstartovala včera ve 13.10 hodin odletem Boeingu 747-400 s názvem Sachsen-Anhalt (let číslo LH 418) z Frankfurtu do Washingtonu DC. Během tříměsíční zkušební fáze FlyNetu bude společnost Lufthansa první leteckou společností na světě, která bude poskytovat výkonné, vysokorychlostní širokopásmové připojení k Internetu na pravidelné lince. Po ukončení zkušební fáze 15. dubna 2003 bude dalším krokem v projektu vybavení všech 55 letištních salonků Lufthansy na světě internetovým připojením WLAN a vybavení všech letadlech ve flotile, využívaných na dálkových letech. To znamená 80 letadel typu Boeing 747-400, Airbus A330 a A340.

Nová služba bude až do 15. dubna 2003 zdarma přístupná všem cestujícím letů Lufthansy mezi Frankfurtem a Washingtonem (lety pod čísly LH 418 a LH 419). Portál FlyNet poskytuje celou řadu aktuálních informací včetně finančních zpráv, informací o cestování a ze společnosti a také informací o produktech společnosti Lufthansa. Od poloviny roku 2004, kdy Lufthansa očekává, že bude portál FlyNet k dispozici během běžného provozu, zůstane jeho použití portálu bezplatné, zatímco připojení k Internetu na pravidelných linkách bude zpoplatněno. Momentálně se hovoří o částce 30-35 eur za každý úsek letu. Cestující budou moci za surfování po Internetu sbírat bonusové míle v programu Miles&More.

Lufthansa zapojila do spolupráce na projektu společnosti jako Siemens, BASF, Software AG a Boehring Ingelheim. Zúčastní se zkušební fáze a testovacího připojení do své intranetové sítě a emailových serverů. Spojení se uskutečňuje přes bezpečnostní internetové připojení Virtual Private Network (VPN). Tato speciální aplikace je možná vzhledem k nabízené kapacitě do 3 Mb/s pro stahování a rychlosti 128 Kb/s pro odeslání dat (později se zrychlí na 750 Kb/s). FlyNet garantuje bezchybný přenos dat do komunikačních sítí společností i přes výšku 10 000 metrů a rychlost letu do 900km za hodinu.

Na palubě letadla bude zadarmo k vypůjčení několik notebooků Lifebook S6010, které se mohou jednoduše připojit k síti na palubě letadla přes síťový kabel Ethernet. Laptop poskytuje internetovou konektivitu přes nejmodernější bezdrátovou technologii Wireless LAN (WLAN). V Business Class a First Class se cestující budou moci připojit ke svým laptopům přímo prostřednictvím zásuvky na jejich sedadlech.

Připojení k samotnému Internetu lze uskutečnit prostřednictvím jednoho ze standardních internetových prohlížečů, jako Microsoft Internet Explorer nebo Netscape. Pokud se cestující během letu setkají s nějakými problémy s FlyNetem, pomoc je ihned při ruce. Každého letu se zúčastní tým tří vyškolených asistentů.

Za technickou modifikaci Boeingu 747-400 je zodpovědná Lufthansa Technik a bude se také starat o udržování všech komponentů letadla.

Další info naleznete také ZDE.

 www.lufthansa.de

Článek ze dne 16. ledna 2003 - čtvrtek