logo itpoint.cz

Microsoft má v USA další problémy, tentokrát kvůli prodeji hudby

Téměř rok poté, co společnost Microsoft urovnala spor s americkými úřady, čelí dalším problémům. Vláda se obává, že největší světový výrobce programů chce opět zneužít dominantní síly na trhu operačních systémů a ovlivnit rozhodování spotřebitelů při nakupování hudby ...

Téměř rok poté, co společnost Microsoft urovnala spor s americkými úřady, čelí dalším problémům. Vláda se obává, že největší světový výrobce programů chce opět zneužít dominantní síly na trhu operačních systémů a ovlivnit rozhodování spotřebitelů při nakupování hudby. Uvedla to agentura AP. 
Pokud Microsoft spor s vládou neurovná do konce týdne, může se stát, že se z problému stane první zkouška slibu, k němuž se v loňském roce firma zavázala. Na Microsoft si stěžují právníci ministerstva spravedlnosti a zástupci 19 států unie.

Žalující strana sporu si u federálního soudu stěžovala na to, že Microsoft navrhl operační systém Windows tak, aby zájemce o nákup hudby po internetu použil jen prohlížeč Internet Explorer, jehož výrobcem je právě Microsoft. Spotřebitel je pak přesměrován na internetovou stránku, kterou provozuje Microsoft.

Právní zástupci americké vlády jsou přesvědčeni, že Microsoft se tímto způsobem zřejmě vyhýbá příslibu, na jehož základě spor s vládou urovnal. Pokud firma problém nevyřeší, spor by měla podle žalujících vyřešit soudkyně Colleen Kollar-Kotellyová. Ta už měla případ Microsoft na starosti.

Microsoft v pondělí řekl, že je připraven s vládou jednat, ale nemyslí si, že jeho operační systém Windows funguje v rozporu s pravidly hospodářské soutěže. Prodej hudby přes internet je teď považován za jednu z nejlukrativnějších oblastí, která se zřejmě v nejbližší době v elektronickém obchodě objeví.

"My si myslíme, že použití prohlížeče Internet Explorer přes odkaz Shop-for-Music-Online v systému Windows je slučitelný s pravidly," řekla mluvčí Microsoftu Stacy Drakeová. Spor už vedl k tomu, že byla ustanovena tříčlenná porota, která má dohlédnout na to, jak Microsoft loňskou dohodu s vládou dodržuje.

Spor se točí kolem programu v rámci Windows XP s názvem "Shop for Music Online". Díky němu spotřebitelé mohou kupovat kompaktní disky přes internet. Problém je v tom, že když uživatel klikne na příslušný odkaz, Windows otevře prohlížeč Microsoftu, přestože si uživatel sám zadá, že chce využít prohlížeč konkurence.

Další problém je v tom, že program přesměruje zájemce o nákup hudby na internetovou stránku windowsmedia.com, přes kterou se dá hudba nakupovat. Stránka ale patří Microsoftu.

ČTK

Článek ze dne 22. října 2003 - středa