logo itpoint.cz

Microsoft se bude hájit před Evropskou komisí

Microsoft bude mít tento týden poslední šanci bránit se obviněním regulačních úřadů Evropské unie, podle kterých zneužil dominantní pozici na trhu s operačními systémy pro stolní počítače. Evropská komise si společnost poslechne při jednání, které od středy do pátku poskytne firmě i jejím kritikům možnost předložit argumenty týkající se případu.

Microsoft bude mít tento týden poslední šanci bránit se obviněním regulačních úřadů Evropské unie, podle kterých zneužil dominantní pozici na trhu s operačními systémy pro stolní počítače. Evropská komise si společnost poslechne při jednání, které od středy do pátku poskytne firmě i jejím kritikům možnost předložit argumenty týkající se případu. Slyšení se uskuteční za zavřenými dveřmi.

Jednání pomůže komisi posoudit obvinění, podle něhož využil největší výrobce softwaru na světě dominanci svého operačního systému Windows, aby vytlačil konkurenční softwarové společnosti z trhu mediálních přehrávačů a serverů. Slyšení rovněž poskytne společnosti Microsoft možnost, aby se vyjádřila k nápravným opatřením, jež navrhuje Evropská komise.

Firma Microsoft má potíže s protimonopolními orgány rovněž ve Spojených státech, kde soud rozhodl, že společnost zneužívala monopolní pozici k nezákonným konkurenčním praktikám u svého internetového prohlížeče Netscape. Na firmu proto byla uvalena různá nápravná opatření týkající se trhu v USA.

Evropská komise zvažuje, že by v rámci nápravy konkurenčního prostředí přiměla Microsoft k tomu, aby ze systému Windows odstranil software pro přehrávání hudebních nahrávek a videa a poskytl svým konkurentům informace, které by jim umožnily zajistit lepší spolupráci systému Windows s jejich softwarem pro servery.

Konečné rozhodnutí se očekává na jaře, pokud se firmě Microsoft dříve nepodaří uzavřít s Evropskou komisí oddělenou dohodu. Přátelské urovnání případu by pomohlo oběma stranám, protože by umožnilo vyhnout se dlouhému a nákladnému soudnímu odvolání ze strany společnosti Microsoft. Zatím však není jasné, zda by byla firma ochotna přijmout pokutu a nápravná opatření, jež vyžaduje komise, napsala agentura Reuters.

ČTK

Článek ze dne 10. listopadu 2003 - pondělí