logo itpoint.cz

Microsoft zřídil bezplatnou informační linku pro ochranu všech svých zákazníků před virovou nákazou

Pro společnost Microsoft je bezpečnost prioritou číslo jedna. Proto připravila pro všechny, kteří nevědí jak se chránit proti aktuální hrozbě viru Win32:Blaster speciální bezplatnou zákaznickou nonstop linku 800 900 750.

Pro společnost Microsoft je bezpečnost prioritou číslo jedna. Proto připravila pro všechny, kteří nevědí jak se chránit proti aktuální hrozbě viru Win32:Blaster speciální bezplatnou zákaznickou nonstop linku 800 900 750.

Poslední informace společnosti Microsoft uvádějí, že nejaktuálněji vyhledávají informace o tom, jak zabránit virové nákaze, domácí uživatelé a menší firmy.

"Proto jsme dnes (ST 13.8. 2003) ve 14:00 hodin zřídili speciální bezplatnou nonstop linku, kde se všichni uživatelé mohou obrátit na naše odborníky, kteří jsou připraveni poskytnout jim potřebné informace o tom, jak ochránit svůj počítač před virem. Linka je v provozu 24 hodin denně od 13.8. 2003 / 14:00 hod. Její provoz je prozatím plánován do neděle 17. 8.," uvedl Jiří Grund, tiskový mluvčí společnosti Microsoft.

Uživatelé, kteří používají automatický update svých antivirových programů a zároveň si automaticky pravidelně aktualizují všechny bezpečnostní záplaty, se nemusí žádné nákazy obávat.

"Podle našich posledních informací mají největší obavy před nákazou především domácí uživatelé a menší firmy, které nemají své počítače chráněné firewallem a pravidelnou aktualizací systému Windows. Především pro ně jsme zřídili naši bezplatnou linku, aby se s dostatečním předstihem mohli ochránit. Bezpečnost našich zákazníků je pro nás priorita číslo jedna," doplnil Jiří Grund.

Další informace o viru naleznete na webových stránkách centra technické podpory společnosti Microsoft na adrese http://support.microsoft.cz/warning/win32blaster.asp

O viru Win32:Blaster

Vir Win32:Blaster je nový virus napadající následující systémy :

Vir využívá bezpečnostní díry v operačním systému, která byla popsaná již 16.7. 2003. Od stejného data je pro tuto díru funkční také záplata. Vir se začal šířit až 11.8. 2003, a to skenováním počítačů z rozsahu náhodných IP adres a vyhledáváním systémů zranitelných na portu 135. V případě napadení virem se systém sám, bez jakéhokoli zásahu uživatele a ve velmi krátkých časových intervalech, restartuje. V registru systému se vytvoří záznam, podle kterého je možné vir nalézt.

Nejúčinnější ochranou proti tomuto viru je zapnutý firewall.

Pokud jste již byli napadeni, je možné vir odstranit následujícím postupem :

Windows XP

Spusťte firewall následujícím postupem :

Start => Nastavení => Ovládací panely => poklepat na "Síťová a internetová připojení" a kliknout na "Síťová připojení". Pravým tlačítkem myši klikněte na připojení, které chcete ochránit a zvolte "Vlastnosti". Následně otevřete záložku "Upřesnit" a zaškrtněte funkci "Chránit počítač nebo síť".

Stáhněte aktualizaci systému ze stránky http://windowsupdate.microsoft.com a proveďte aktualizaci

Stáhněte aktualizaci antivirového programu, který používáte.

Pro ulehčení orientace uvádíme několik odkazů na dostupné antivirové programy :

Více informací o problému služby operačního systému a odkazy na stažení souborů s opravou naleznete v článku znalostní báze Microsoft na http://support.microsoft.com/?kbid=823980 a na anglických stránkách o W32.Blaster.Worm.

Microsoft

Článek ze dne 14. srpna 2003 - čtvrtek