logo itpoint.cz

Ministr Mlynář počítá se změnami v řízení Českého Telecomu

Vedení firmy by mělo tvořit zároveň představenstvo společnosti, také by měly posílit pravomoci dozorčí rady a zřejmě se změní i jednotlivé vedoucí funkce. Podle vyjádření ministra musí Telecom projít restrukturalizační změnou, má-li být privatizován.

Struktura řízení největšího tuzemského telekomunikačního operátora - Českého Telecomu, by se měla změnit. Podle ministra pro informatiku Vladimíra Mlynáře by mělo vedení firmy tvořit zároveň představenstvo společnosti a rovněž by měly posílit pravomoci dozorčí rady. Také se zřejmě změní i jednotlivé vedoucí funkce. "Telecom musí projít restrukturalizační změnou, má-li být privatizován," uvedl ministr na setkání s novináři.

Do konce ledna by měl ministr spolu s ministrem financí Bohuslavem Sobotkou předložit vládě materiál o dalším osudu Telecomu. Ten by měl obsahovat výhled na budoucí privatizaci i například záměr s účastí Telecomu v mobilním operátoru Eurotel, kde má firma nyní 51 procent.

"Budu prosazovat, aby byl Telecom privatizován po odstranění problémů, které znemožnily minulou privatizaci, a až se zlepší situace na trhu," uvedl. Prodej státního podílu loni na podzim ztroskotal na nedohodě minoritního akcionáře TelSource, který má se státem smlouvu o společném postupu při prodeji, a kupujícími firmami Deutsche Bank a TDC.

Představenstvo Telecomu nedávno najalo specializovanou firmu, která má do konce února předložit seznam vhodných kandidátů na post nového generálního ředitele firmy po Přemyslu Klímovi, kterého odvolalo loni v listopadu. Podle Mlynáře zatím nejsou známa žádná jména. Podmínkou je podle něj zkušenost adepta s restrukturalizací podobně velké firmy.

Ministerstvo informatiky má nyní dva své náměstky v dozorčí radě Telecomu, náměstek pro telekomunikace Jaromír Šiška však v orgánech společnosti není proto, aby byla oddělena role státu jako vlastníka firmy a zároveň tvůrce právního prostředí v telekomunikacích.

ČTK

Článek ze dne 13. ledna 2003 - pondělí