logo itpoint.cz

Mobilní datové služby pomáhají při hledání ztracených německých seniorů

Sledovaný nosí na ruce nebo na noze skrytý, ergonomicky zformovaný textilní pásek. Pásek obsahuje GSM modul Siemens TC35, který řídí přenos a příjem radiových signálů. Součástí pásku je i anténa, modul pro zpracování lokalizačních informací a akumulátor. K získání pásku je ovšem třeba písemného souhlasu dané osoby nebo jejího zákonného zástupce.

Společnost Siemens vytvořila systém lokalizace osob založený na mobilním komunikačním standardu GSM, který v současné době používá většina mobilních sítí na světě. Systém se nazývá "m.traction Senior Care Service". Mezi prvními zákazníky je společnost Human Security AG. S okamžitou platností může začít pomáhat německým domovům důchodců a domovům s pečovatelskou službou s hledáním ztracených obyvatel nebo pacientů.

Cílem služby je umožnit lidem s lehkými orientačními problémy pohybovat se i mimo stávající obytnou oblast bez obav z toho, že by nedokázali najít cestu zpátky. Skupina Siemens mobile, jejíž servery jsou hostiteli řešení pro zákazníky, nyní nabízí m.traction Senior Care Service jako průmyslové řešení všem poskytovatelům mobilních služeb na světě. Společnost Human Security již získala zákazníky mezi několika zařízeními s pečovatelskou službou.

Sledovaní lidé nosí na ruce nebo na noze skrytý, ergonomicky zformovaný textilní pásek. Pásek obsahuje GSM modul Siemens TC35, který řídí přenos a příjem radiových signálů. Součástí pásku je i anténa, modul pro zpracování lokalizačních informací a akumulátor. K získání pásku je ovšem třeba písemného souhlasu dané osoby nebo jejího zákonného zástupce.

Jakmile se někdo ztratí, zavolá ošetřující personál na call centrum společnosti Human Security. Služba začne následně prohledávat systém a prostřednictvím radiového systému vyhledá současnou polohu hledané osoby. Na mapě se objeví poloha mobilní komunikační buňky a rádius, který pokrývá. Na základě této lokalizační informace lze výrazně zmenšit hledanou oblast, což urychluje hledání zejména v kritických či dokonce životu nebezpečných situacích.

"S touto službou se chceme pokusit zlepšit kvalitu života, zejména pro starší občany a pro ty, kteří potřebují ošetřovatelskou péči," podotýká ředitel Human Security Alexander Hasel.

"Služba Senior Care Service dokazuje, že aplikace mobilních datových služeb nejsou omezeny jen na informace a zábavu. Jsem přesvědčen, že s touto službou dokážeme v budoucnu nabídnout celou řadu podnikových aplikací, zejména v oblasti pečovatelských a sociálních služeb,” uvedl vedoucí divize Solutions skupiny Siemens mobile Volker Ziegler.

Siemens

Článek ze dne 2. dubna 2003 - středa