logo itpoint.cz

Na 700 000 malých podnikatelů zaplatí příští rok státu více peněz

Důvodem bude především zavedení minimální daně a zvýšení sociálního a zdravotního pojištění. "Podnikatelé budou velmi krutě postiženi," míní předseda Sdružení podnikatelů Bedřich Danda. Odhaduje, že do tří let kvůli novým zákonům skončí 100.000 podnikatelů, kteří se přesunou do řad nezaměstnaných ...

Téměř 700.000 drobných podnikatelů a živnostníků by mělo od Nového roku odvádět státu více peněz. Důvodem bude především zavedení minimální daně a zvýšení sociálního a zdravotního pojištění. "Podnikatelé budou velmi krutě postiženi," míní předseda Sdružení podnikatelů Bedřich Danda. Odhaduje, že do tří let kvůli novým zákonům skončí 100.000 podnikatelů, kteří se přesunou do řad nezaměstnaných.

Živnostníci, kteří vykáží ztrátu, budou muset zaplatit stejně vysokou daň jako zaměstnanec s polovinou průměrné mzdy. Každý z nich by tak měl státu zaplatit přinejmenším zhruba 8430 korun ročně v případě, že neuplatní žádné zvláštní odečitatelné položky.

Opatření by se mělo dotknout zhruba 330.000 podnikatelů, kteří dnes neplatí žádnou daň z příjmu. První minimální daň by měli živnostníci zaplatit v roce 2005 za rok 2004. "Minimální daň vnímám jako diskriminaci skupiny obyvatelstva dle způsobu obživy, která nemá v civilizovaných zemích obdoby," poznamenal prezident Hospodářské komory Jaromír Drábek.

Vedle toho v roce 2004 výrazně stoupne sociální a zdravotní pojištění. Vyměřovací základ, z něhož se odvody počítají, vzroste z 35 na 40 procent ze zisku. Drtivá většina podnikatelů zaplatí za sociální i zdravotní pojištění nejméně tisícovku měsíčně.

Omezení stát připravil pro podnikatele, kteří si pro firmu kupují osobní auto. Daňově uznatelným výdajem má být po legislativních peripetiích pouze vozidlo s pořizovací cenou do 900 tisíc korun. "Je zajímavé, že 900.000 hranice pro daňově uznatelný výdaj na nákup vozu platí pouze pro podnikatele, nikoli pro státní správu," podotkl Drábek.

Naopak za děti bude možné z daňového základu odečíst větší částku než dosud. Z dosavadních 23.520 korun ročně to bude od příštího roku 25.600 Kč.

Velkou změnu pocítí živnostníci, kteří účtují v soustavě jednoduchého účetnictví. Nový zákon vyžaduje přechod na složitější a podrobnější podvojné účetnictví u každého podnikatele, jehož roční obrat přesáhne šest milionů korun.

Podnikatelé zdvojnásobení hranice obratu pro povinnost vedení podvojného účetnictví kritizují. Upozornili též na riziko, které s sebou nese jednorázové zdanění zásob. To by podle nich mohlo způsobit krach mnoha firem. "Toto dodatečné zdanění ohrožuje desetitisíce dosud úspěšných podnikatelů," uvedl prezident Hospodářské komory.

Podnikatelů se dotkne i zvýšení DPH u služeb, které zvýší ceny, a tím pádem sníží poptávku. Převedení některých služeb ze snížené DPH do 22procentní sazby se dotkne hlavně malých podnikatelů, nikoli však těch nejdrobnějších živnostníků, kterým zákon platbu DPH nepředepisuje. Snížením hranice obratu pro povinnost placení tohoto typu daně ale stoupne množství podnikatelů, kteří se budou muset s tímto přesunem vypořádat.

Všechny tyto zákony, které tvoří první fázi reformy veřejných financí, neprošly stejně hladce. Například zákon o zvýšení zdravotního pojištění nepodepsal prezident Václav Klaus, ale sněmovna jej přehlasovala.

Klaus argumentoval právě tím, že zákon zhorší pozici drobných podnikatelů a živnostníků. Vláda ale stejně jako v případě daní tvrdí, že úprava pouze narovnává dlouhodobou nespravedlnost, kdy živnostníci odvádějí podstatně méně než zaměstnanci. "Srovnání zaměstnanců a živnostníků není korektní. Zaměstnanec nenese riziko, neručí majetkem a podobně," připomněl předseda sdružení Střední podnikatelský stav Zdeněk Somr.

ČTK

Článek ze dne 18. prosince 2003 - čtvrtek