logo itpoint.cz

Namísto výhry mají telefonující zákazníci tisícové dluhy

"Moc jsem nevěřil, když mi koncem ledna přišel domů dopis, že v soutěži společnosti Vegas, kterou zveřejnil týdeník Televize, vyhrávám 375 tisíc korun," vypráví dvacetiletý David Macháček z Prahy - Řep ...

Kdo chce mít víc, nemá nic. Toto rčení zní v uších důvěřivcům, kteří v minulých dnech chtěli vyhrát několik set tisíc. Jako už tolikrát jen sedli na lep podvodníkům, kteří podle dobře vypracované strategie, nenápadně vytáhli z jejich kapes často několikatisícové částky. Podvodná firma se nyní bleskurychle přejmenovala a může podvádět dál.

Podvodům, které mají vylákat z lidí peníze, není odzvoněno ani čtrnáct let po revoluci. Tolik lidí už se napálilo, a přesto na každý nový trik skočí ještě stále tisíce lidí. Ti například nyní musí zaplatit své několikatisícové účty za telefon, aniž získali cokoliv z výher, které slibovala v inzerátech firma Vegas. "Moc jsem nevěřil, když mi koncem ledna přišel domů dopis, že v soutěži společnosti Vegas, kterou zveřejnil týdeník Televize, vyhrávám 375 tisíc korun," vypráví dvacetiletý David Macháček z Prahy - Řep.

"Pak jsem si řekl, že zkusím zavolat na uvedené telefonní číslo o informace," vypráví. Ani si nevšiml, že volá na jednu z takzvaných duhových linek a až z účtu zjistil, že ho na devět minut uměle natahovaný hovor ze záznamníku stál přes pět set korun. Když mu přišlo oznámení, že "vyhrál" pobyt v Paříži pro dva, už nereagoval. Drobným písmem a velmi komplikovaně řečeno totiž na druhé straně poukázky v podstatě stálo, že si svoji "výhru" bude muset celou uhradit.

Firma se však svého hejla nechtěla tak snadno vzdát. "Po měsíci mi přišel další dopis. Polská společnost Vegas se sídlem ve Varšavě mi ústy Thomase Hastingse, zodpovědného za předání výher, oznámila, že jsem zvítězil ve Velkém rozdání cen v hotovosti, ale dosud se nepřihlásil o svou cenu," vypráví mladý muž. V dopise stojí: V případě, že se s námi do 30. dubna telefonicky nespojíte, svou cenu propásnete, zmizí provždy! Jak jste mohl zjistit sám, vaše číslo není číslem jako všechna ostatní, je jediným vítězným číslem v kategorii 400 tisíc Kč. Nakonec dopis ujišťuje, že "tato informace byla důkladně prověřena a můžete mít úplnou jistotu, že v souladu s platnými pravidly jste vítězem v této kategorii."

"Nedalo mi to a znovu jsem tedy zavolal, ozval se mi však jen záznamník," vzpomíná David. Následující dopis ho však vyzývá, aby se ozval, že mu chtějí výhru poslat na účet. "Tak jsem to zkusil potřetí, spojil jsem se s jakýmsi mužem a ten mi sdělil, že mi pošlou peníze na účet, ale bude to až v červnu, zatím mi zasílají zájezd do Paříže, ale ty už mám doma od nich dva," říká David, který s hrůzou očekává tisícový účet za telefon.

Tak jako on naletělo mnoho dalších lidí. Firma Vegas však mezitím bleskurychle přestala existovat. "Hned jsme kontaktovali naši partnerskou spotřebitelskou organizaci, která zjistila, že na své adrese už Vegas nefunguje, zato se tam objevila nová firma Alladyn, která vyvíjí podobnou činnost, jakou vyvíjel Vegas," prozradila Ivana Picková ze Sdružení obrany spotřebitelů. Firma Vegas podle ní v Polsku přestala fungovat poté, co na ni byla v této zemi vydána žaloba. "Protože jsou však tyto věci čerstvé, nelze vyloučit, že se její aktéři pohybují nějakým způsobem po České republice," varuje Picková před dalšími možnými podvody ať už této nebo nástupnické firmy.

Lidi, kterým zbyly oči pro pláč a vysoké účty, však těžko naleznou útěchu v tom, že byla podvodná firma alespoň po právu potrestána. Právník Oldřich Choděra se domnívá, že zřejmě nikdy nebylo úmyslem této firmy poskytnout slibované plnění, ale snažila se jen přimět lidi, aby telefonovali na jejich linky. V takovém případě se jistě jedná o podvod. "K jejich trestnímu stíhání je zapotřebí, aby se dopustili podvodu vůči více osobám. Pokud je to splněno, jedná se o jeden trestný čin spáchaný celou řadou útoků a stíháni mohou být," upřesnil Choděra.

Podle něj jde i o to, jaké zavinění je v tomto případě na společnosti Telecom, která "duhovou linku" Vegasu poskytla k provozování. "Za určitých okolností mohou být spolupachateli, ale jedině za předpokladu, že by věděli, nebo mohli vědět, k čemu má, nebo nemá linka sloužit," dodává Choděra. "Jde o otázku, do jaké míry jsou povinni zjišťovat, k čemu linka bude používána," doplnil.

Mluvčí Českého Telecomu Vladan Crha kategoricky ohradil proti tomu, že by Telecom měl něco společného s firmou Vegas. "Tato společnost provozuje tzv. žluté linky, ale to nutně neznamená, že se jedná o podvodnou firmu," vysvětlil. Napříkla televize Nova podle něj na stejných linkách nabírá soutěžící do pořadu Chcete být milionářem. "Český Telecom zatím nemá dostatek informací, které by prokazovaly, že se u Vegasu jedná o podvodné jednání, ale pokud bychom zjistili zásadní provinění, jsme připraveni zablokovat volání nebo zcela rozvázat smlouvu," dodal s tím, že je to aktuální věc, kterou Telecom v současnosti prověřuje.

Firmu Vegas, po níž se v minulých dnech slehla zem, nebude snadné ani najít ani z podvodu usvědčit. Podle Choděry není podstatné, že se jedná o polskou firmu, protože se trestného činu dopustila na území České republiky. "Obtížnější bude zjišťovat, kdo je pachatelem. Pokud se nezjistí, kdo konkrétní za tím stojí, bude to obtížné. Každopádně by tento případ měl být signálem pro českou policii, aby se jím zabývala," soudí právník.

Večerník Praha

Článek ze dne 2. dubna 2003 - středa