logo itpoint.cz

Návr nového Zákona o veřejných zakázkách bude konzultován s Evropskou komisí

Debata v Bruselu proběhne ve dnech 6. a 7. května. Jejím cílem je vyjasnit některé sporné body, které nejsou slučitelné s právem unie a naopak některé části zákona mohou být nadbytečné. Podle nového zákona musí zadavatel stejně jako dosud na všechny zakázky s předpokládaným objemem nad dva miliony korun vypsat veřejné řízení ...

Schůzka v Bruselu je plánována na příští týden. V průběhu včerejšího jednání vlády o tom informoval mluvčí ministerstva pro místní rozvoj Petr Dimun. Ministři návrh zákona z dílny MMR projednávali a z jednotlivých ministerstev prozatím žádné připomínky nezazněly. Jednání o Zákonu o veřejných zakázkách bylo nyí přerušen, aby mohla proběhnout 6. a 7. května debata v Bruselu, která má vyjasnit některé dílčí spornosti. Sporné body podle některých interpretací nejsou slučitelné s právem unie, naopak některé části mohou být nadbytečné. Zákon má být znovu předložen na červnové schůzi kabinetu.

Podle nového zákona by mohly mít domácí firmy dočasně přednost před zahraničními při získávání veřejných zakázek. Zvýhodnění českých firem, kritizované Evropskou unií, by mělo platit do doby, než ČR do unie vstoupí. Poté by přechodné ustanovení zákona přestalo platit.

Nový zákon je podle MMR sladěn s legislativou Evropské unie. V případě, že ho parlament v navržené podobě přijme, nehrozí České republice krácení fondů EU. Sladění legislativy při zadávání veřejných zakázek s právem EU je totiž podmínkou pro čerpání peněz ze strukturálních fondů unie.

MMR se obává toho, že by poslanci nebo senátoři pod tlakem různých zájmových skupin mohli návrh zákona změnit. Pokud by poslanecké úpravy směřovaly proti evropské legislativě, pak by zřejmě ČR nemohla po vstupu čerpat evropské peníze.

Zákon zpřísňuje také postup při zadávání veřejných zakázek. Bez výběrového řízení může vláda vypsat výběrové řízení pouze v případě utajených projektů nebo staveb pro armádu. Fakt, že v původním zákoně mohla vláda bez výběrového řízení vypsat jakoukoli zakázku, jak se stalo například u dálnice D47, kritizovala opozice i EU. Nakonec v květnu 2002 sněmovna schválila poslaneckou novelu, která vládě tuto možnost vzala.

Podle nového zákona musí zadavatel stejně jako dosud na všechny zakázky s předpokládaným objemem nad dva miliony korun vypsat veřejné řízení. Zpřísňují se ale sankce.

ČTK

Článek ze dne 30. dubna 2003 - středa