logo itpoint.cz

Návrh zákona o DPH vrací kabelové televize do nižší sazby DPH

Pokud kabelové televize od ledna podraží kvůli vyšší dani z přidané hodnoty, mohly by po čtyřech měsících opět zlevnit. Návrh zákona o DPH, který v pondělí schválila vláda, je přeřazuje zpět do snížené, pětiprocentní sazby této daně. MF se nejdříve domnívalo, že zvýšení sazby u kabelových televizí vyžaduje EU, ale ta povoluje i sníženou sazbu. Proto se MF rozhodlo přesunout sazbu zpět.

Pokud kabelové televize od ledna podraží kvůli vyšší dani z přidané hodnoty, mohly by po čtyřech měsících opět zlevnit. Návrh zákona o DPH, který v pondělí schválila vláda, je přeřazuje zpět do snížené, pětiprocentní sazby této daně. Řekla to mluvčí ministerstva financí Eva Nováková.

Návrh zákona o DPH přeřazuje do nižší sazby také některé potraviny, například kávu, čaj nebo některé cukrovinky. Podraží naopak část služeb, například kadeřníci, čistírny, opravny obuvi, opravy domácích spotřebičů, některé stavební práce a software.

MF se nejdříve domnívalo, že zvýšení sazby u kabelových televizí vyžaduje Evropská unie. Navzdory výraznému lobbingu ze strany kabelových firem se je proto rozhodlo zařadit pod telekomunikace, a zvýšit tak DPH na 22 procent. Opatření bylo součástí novely zákona o DPH, která začne platit v lednu příštího roku. "Poté jsme však zjistili, že EU povoluje i sníženou sazbu. Navrhli jsme proto přesun zpět," vysvětlila Nováková.

Zástupci kabelových televizí od počátku navrhovali ponechat šíření signálu v kategorii přenos rozhlasového a televizního vysílání. Ten zůstává podle směrnice EU zdaněn nižší sazbou. MF nakonec službu ponechalo pod telekomunikacemi, u sazby DPH ale udělalo výjimku.

Návrh vlády musí ještě schválit Poslanecká sněmovna, Senát a podepsat prezident Václav Klaus.

ČTK

Článek ze dne 21. října 2003 - úterý