logo itpoint.cz

Nejrychlejší superpočítač v Polsku mají v Gdaňsku

Špičkový HPC klastr je schopen provést více než 1,3 bilionu výpočetních úkonů s plovoucí desetinou čárkou za sekundu (1,3 Teraflopu), takže se předpokládá jeho zařazení mezi deset nejvýkonnějších superpočítačů na světě v rámci oficiálního žebříčku Clusters TOP 500. Tento výpočetní výkon znamená pro toto vědecké město v Polsku výrazné rozšíření možností, zvláště při výzkumech v oblasti chemie, biotechnologií, molekulárního modelování a CFD.

Společnost Intel veřejnosti představila nejrychlejší polský superpočítač, který se nachází v Akademickém výpočetním středisku (TASK) ve městě Gdaňsk. Tento systém se skládá ze 128 serverů Optimus NSERVER a pohání jej 256 procesorů Intel® Itanium® 2.

Špičkový HPC (High Performance Computing) klastr je schopen provést více než 1,3 bilionu výpočetních úkonů s plovoucí desetinou čárkou za sekundu (1,3 Teraflopu), takže se předpokládá jeho zařazení mezi deset nejvýkonnějších superpočítačů na světě v rámci oficiálního žebříčku Clusters TOP 500. Tento výpočetní výkon znamená pro toto vědecké město v Polsku výrazné rozšíření možností, zvláště při výzkumech v oblasti chemie, biotechnologií, molekulárního modelování a CFD (Computer Fluid Dynamics).

K rozhodnutí Akademického výpočetního střediska zavést nový superklastr vedly možnosti tohoto systému v oblasti složité manipulace s daty, kde se uplatní špičkový výpočetní výkon procesorů Intel Itanium 2. Systém bude zpracovávat podrobné analýzy a modelování pro potřeby specializovaného vědeckého výzkumu probíhajícího v tomto centru. Klíčovou výhodou systému je jeho poměr cena/výkon, ale důležitý je rovněž přesně definovaný plán výroby společnosti Intel, který zaručuje podporu požadavků vědeckých a výzkumných týmů v delším časovém horizontu.

"Vědecký výzkum je celosvětově vysoce konkurenční odvětví, které klade vysoké požadavky na technické vybavení, podobně jako u těch největších komerčních podniků," řekl Mscislaw Nakonieczny, ředitel Akademického výpočetního centra v Gdaňsku. "Historicky i v porovnání s našimi kolegy po celém světě byly naše výzkumné aktivity často omezovány zastaralým IT vybavením. Tato investice do systému s procesory Intel Itanium 2 nás posunuje na úplnou špičku v oboru. Naši vědci tak dostávají výpočetní výkon, který potřebují k rozvinutí významného vědeckého výzkumu."

"Středisko TASK se vydává po průkopnické cestě současného světového trendu. Výsledkem je výběr tohoto nejmodernějšího technického řešení. Tento systém je první klastr s procesory Intel Itanium 2 v Polsku a jeden z největších superpočítačů v Evropě, " řekl Stacy Smith, viceprezident a generální ředitel Intel Europe, Middle East and Africa Operations.

"Pro společnost Optimus je nejdůležitější technologický pokrok a jsme proto hrdi na svůj podíl při konstrukci tohoto výborného nástroje, určeného pro vědeckou obec v Polsku. Nejrychlejší klastr v Polsku, až desetkrát rychlejší než jeho předchůdce, vznikl ve spolupráci firem Optimus a Intel. "Jsme rádi, že se nám tohoto cíle podařilo dosáhnout při zachování výborného poměru cena/výkon - klastry s procesory Intel jsou stále populárnější, protože umožňují dosažení vyššího výkonu za přijatelnější cenu, než je tomu u proprietárních RISC systémů." řekl Andrzej Widerszpil, prezident společnosti Optimus.

Procesor Intel Itanium 2 je druhým modelem produktové řady Itanium, která je určena pro podnikové systémy. Tyto procesory přináší výkon a ekonomickouvýhodnost architektury Intel do prostředí datově náročných podnikových, obchodně kritických aplikací a systémů pro technické výpočty.

Clusters TOP 500

Článek ze dne 27. října 2003 - pondělí