logo itpoint.cz

Nokia 5410 - sportovně laděný telefon s funkcí zmáčkni a mluv

Společnost Nokia představila první GSM přístroj s funkcí "zmáčkni a mluv" na světě - sportovně laděný telefon Nokia 5140. Vedle schopnosti rychle spojovat uživatele pouhým stiskem tlačítka obsahuje telefon Nokia 5140 také celou řadu jedinečných funkcí určených pro aktivní spotřebitele, je to například digitální kompas, aplikace Fitness Coach a vestavěná kamera s rozlišením VGA.

Společnost Nokia představila první GSM přístroj s funkcí "zmáčkni a mluv" na světě - sportovně laděný telefon Nokia 5140. Vedle schopnosti rychle spojovat uživatele pouhým stiskem tlačítka obsahuje telefon Nokia 5140 také celou řadu jedinečných funkcí určených pro aktivní spotřebitele, je to například digitální kompas, aplikace Fitness Coach a vestavěná kamera s rozlišením VGA. Telefon Nokia 5140 pro sítě GSM/GPRS/EDGE bude k dispozici ve verzi GSM 900/1800/1900 MHz zejména pro evropský a asijský trh a ve verzi GSM 850/1900/1800 MHz především pro americký trh. Předpokládá se, že obě verze budou v obchodech k dostání v druhém čtvrtletí roku 2004.

Díky funkci "zmáčkni a mluv" pro rychlou hlasovou komunikaci se budou moci majitelé telefonu Nokia 5140 pouhým stiskem tlačítka spojit se svými přáteli a rodinnými příslušníky nebo ovládat kameru s rozlišením VGA pro účely vizuální komunikace. Funkci "zmáčkni a mluv" lze použít k rychlému spojení uživatele s další osobou nebo skupinou lidí, a to pomocí praktického tlačítka na boku přístroje.

Jelikož je Nokia 5140 prvním mobilním telefonem společnosti Nokia pro sítě GSM s funkcí "zmáčkni a mluv", představuje první krok k tomu, aby se tato služba stala zcela běžnou záležitostí. V průběhu roku 2004 představí společnost Nokia celý sortiment GSM telefonů podporujících službu "zmáčkni a mluv" včetně inteligentních telefonů založených na operačním systému Symbian OS. Počínaje rokem 2005 bude tato funkce k dispozici na všech telefonech Nokia s technologií GPRS/WCDMA. Služba "zmáčkni a mluv", díky níž Nokia 5140 připomíná přenosnou vysílačku, představuje poloduplexní řešení pro telefonování přes Internet (Voice over IP - VoIP), které využívá existujících datových sítí GPRS a EDGE, jež jsou součástí stávajících systémů GSM. Tato metoda zajišťuje výkon, který je v průměru srovnatelný s výkonem stávajících vyhrazených mobilních sítí pro službu "zmáčkni a mluv".

"Společnost Nokia pokračuje v inovaci nových produktů, které jsou na zavedených trzích velmi žádané. Telefon Nokia 5140 vybavený aktivními funkcemi se dokonale hodí pro atletické nadšence a milovníky přírody i pro lidi, kteří po takovém životním stylu touží," říká senior viceprezident divize Product Management and Business Development společnosti Nokia Paul Chellgren. "Nokia 5140 je inovační nejen díky celé řadě aktivních funkcí, ale představuje také první GSM přístroj s funkcí "zmáčkni a mluv" na světě. Zaváděním této služby v sítích GSM obohacuje společnost Nokia tuto přední světovou bezdrátovou technologii o zcela nový způsob komunikace."

Telefon Nokia 5140 má pevný kryt odolný proti prachu, nárazu a vlhkosti, který vyhovuje potřebám náročných uživatelů, ovšem aktivní povaha telefonu spočívá v mnohem zásadnějších vlastnostech. Aby uživatelé na cestách neztratili orientaci, směr jim jak graficky, tak numericky ukazuje zabudovaný digitální kompas. Po setmění jim cestu pomůže najít vestavěná svítilna. Pro milovníky kondičního cvičení je tu nová aplikace Fitness Coach, která používá předepsané tréninkové režimy vycházející z cvičebních postupů doporučovaných profesionálními trenéry.

Další zajímavou funkcí pro náruživé sportovce jsou intervalové hodiny a stopky pro sledování délky tréninkových jednotek a zabudované FM rádio, aby při tréninku čas ubíhal rychleji. Volitelným doplňkem je náhlavní souprava Active Headset, která umožňuje snadnější nošení v terénu a zajišťuje vyšší odolnost vůči nárazům a vlhkosti. Souprava Active Headset má jedno tlačítko na přijetí a ukončení hovoru a druhé, které lze použít k aktivaci funkce "zmáčkni a mluv" na telefonu Nokia 5140.

Vedle jedinečných stylových funkcí se Nokia 5140 může pochlubit také množstvím nejmodernějších mobilních funkcí. Schopnost zpracovávat multimediální zprávy umožňuje odesílat a přijímat obrázky, zvuky a text. Nokia 5140 také podporuje stahování polyfonních vyzváněcích tónů, vybraných tapet a aplikací v jazyce Java™, aby si uživatel mohl přístroj uzpůsobit svému vkusu. K dalšímu přizpůsobení telefonu individuálním potřebám majitele jsou k dispozici volitelné pláště Xpress-on™ ve třech módních barevných kombinacích.

Nokia

Článek ze dne 14. listopadu 2003 - pátek