logo itpoint.cz

Nokia jako první na světě uskutečnila vysokorychlostní datové volání ve standardu 1xEV-DV

Nokia oznámila, že ve svém centru pro tvorbu produktů technologie CDMA v San Diegu uskutečnila první vysokorychlostní datové volání za pomoci technologie cdma2000® 1xEV-DV. Volání o maximální přenosové rychlosti 3.09 Mbps se uskutečnilo mezi zkušebním přístrojem na bázi běžně dostupného telefonu Nokia 2285 vylepšeného o čipovou sadu Nokia 1xEV-DV a základnovým emulátorem 1xEV-DV z produkce Racal Instruments, Wireless Solutions Group. Tato čipová sada jako první na světě podporuje veškeré funkce 1xEV-DV Release C.

Společnost Nokia oznámila, že ve svém centru pro tvorbu produktů technologie CDMA v San Diegu uskutečnila první vysokorychlostní datové volání za pomoci technologie cdma2000® 1xEV-DV. Volání o maximální přenosové rychlosti 3.09 Mbps se uskutečnilo mezi zkušebním přístrojem na bázi běžně dostupného telefonu Nokia 2285 vylepšeného o čipovou sadu Nokia 1xEV-DV a základnovým emulátorem 1xEV-DV z produkce Racal Instruments, Wireless Solutions Group. Tato čipová sada jako první na světě podporuje veškeré funkce 1xEV-DV Release C.

Technologii cdma2000 1xEV-DV schválila v polovině roku 2002 Asociace telekomunikačního průmyslu (TIA) a Mezinárodní telekomunikační unie (ITU) jako oficiální standard pro sítě třetí generace. Tato technologie, rovněž známá jako IS-2000 Release C, umožňuje maximální přenosovou rychlost (od základnové stanice k telefonu) dvacetinásobně vyšší, než je maximální rychlost, jíž dosahuje dnešní síť CDMA IS-2000 Release 0. Technologie IS-2000 Release C navíc poskytuje běžnou uživatelskou propustnost 1 Mbps na frekvenčním kanálu 1,25 MHz a systémovou prostupnost v rozmezí od 420 Kbps do 1,7 Mbps v závislosti na vytížení sítě a podmínkách přenosového kanálu.

"Za necelý rok dokázala Nokia dotáhnout vývoj specifikace 1xEV-DV od schváleného standardu až k funkčnímu přístroji, který lze používat k laboratorním zkouškám interoperability v oblasti infrastruktury a následně i k testování v terénu," prohlásil Adam Gould, viceprezident pro řízení a strategii technologie CDMA společnosti Nokia Mobile Phones. "Naše jedinečné zkušenosti s technologií CDMA dávají společnosti Nokia jedinečnou příležitost poskytovat podporu stávajícím operátorům sítí cdma2000 při přechodu na standard 1xEV-DV."

Nokia se i nadále podílí na neustálém vývoji technologie 1xEV-DV v rámci prací organizace 3GPP2 na finalizaci specifikací technologie IS-2000 Release D plánované na konec tohoto roku. Verze Release D poskytuje vyšší přenosovou kapacitu zpětného kanálu (od telefonního přístroje k základnové stanici) než stávající sítě CDMA a zároveň obsahuje veškeré prvky a funkce předchozích verzí IS-2000 včetně vysokorychlostního spojení verze Release C, což je předpokladem pro využití aplikací závislých na kvalitě připojení, jako jsou například mobilní on-line hry.

"Úspěch služeb Vision společnosti Sprint PCS neustále vytváří novou poptávku po datově stále náročnějších aplikacích," řekl Oliver Valente, viceprezident pro rozvoj technologií společnosti Sprint. "Jakožto jeden z původních propagátorů technologie 1xEV-DV si společnost Sprint PCS jasně uvědomuje, jakou kapacitu i praktické výhody může tato technologie přinést jak operátorům tak koncovým uživatelům."

Nokia

Článek ze dne 4. září 2003 - čtvrtek