Novela telekomunikačního zákona vešla v platnost - aneb poslední míle pro všechny

Dnem 20. srpna 2003 vešla v platnost novela telekomunikačního zákona, která by měla završit úplnou liberalizaci tuzemského telekomunikačního trhu. Novela ukládá našemu dominantnímu operátorovi - Českému Telecomu, zpřístupnit konkurenci tzv. účastnické smyčky ("poslední míle"). A jak reagují na účinnost novely představitelé našich předních alternativních operátorů ?

Dnem 20. srpna 2003 vešla v platnost novela telekomunikačního zákona, která by měla završit úplnou liberalizaci tuzemského telekomunikačního trhu. Novela ukládá našemu dominantnímu operátorovi - Českému Telecomu, zpřístupnit - pronajmout alternativním operátorům takzvané účastnické smyčky ("poslední míle"). Zákazníci se ale vstupu konkurence dočkají nejdříve na konci letošního roku. Podle generálního ředitele Telecomu Gabriela Berdára firma nejpozději do 19. září předá Českému telekomunikačnímu úřadu Referenční nabídku zpřístupnění účastnických vedení (nabídku na pronájem). Během dalších 60-ti dnů by se firma s operátory měla dohodnout na podmínkách služby. Pokud se s nimi Český Telecom během dvouměsíční lhůty nedohodne, bude případný spor řešit ČTÚ.

A jak reagují na účinnost novely představitelé předních alternativních operátorů ?

  • České radiokomunikace - Manažer rozvoje a podpory provozu sítě Českých radiokomunikací se jako vhodnou metodou pro výpočet ceny jeví LRIC (Long Run Incremental Cost - metoda dlouhodobých přírůstkových nákladů). "Počkáme však na návrh Českého Telecomu. Navržená cena bude ovlivňovat i zájem operátorů o plný či sdílený přístup. Upřednostňujeme plný přístup. Záleží však na jeho podmínkách," uvedl Vlček. ČRa chtějí místní smyčky využit k zprostředkování pevného připojení k internetu, ADSL, hlasových služeb či datových přípojek.

  • Contactel - Podle Pavla Rusého z Contactelu, firma hodlá při jednáních o stanovení ceny za pronájem poslední míle vycházet z metody výpočtu cen založených na nákladech efektivně pracujícího operátora. Contactel počítá s využitím účastnických vedení především v oblasti vysokorychlostního přístupu k internetu a pro skupinu firemních zákazníků.

  • Aliatel - "Na základě navržené ceny se teprve rozhodneme, zda bude pronájem místní smyčky pro nás zajímavý, či zda budeme nadále využívat substitučních způsobů využití poslední míle," vysvětluje mluvčí společnosti Pavel Kaidl.

  • GTS - "Dá se očekávat, že pro nás první návrh nabídky nebude zcela ve všech bodech akceptovatelný, ale to se při první nabídce stává," uvedl zástupce ředitele pro vnější vztahy společnosti GTS Richard Limburský. Operátoři zároveň nevylučují ani možnost, že se ve stanovené lhůtě s Telecomem vůbec nedohodnou. GTS chce využít obě varianty, a to podle konkrétních podmínek obchodního případu v dané lokalitě. "Cenu za pronájem místní smyčky budeme porovnávat s náklady na jiné způsoby připojení k síti GTS, které již dnes běžně používáme," dodal Limburský. Využitím místních smyček se GTS podle Limburského dostane k většímu počtu zákazníků než dosud. Zároveň bude firma rozvíjet portfolio nabízených služeb.

ČRa, Contactel, Aliatel & GTS

Článek ze dne 22. srpna 2003 - pátek

Všechna firemní zařízení Android pod kontrolou
Aktuální články

Jak zvýšit efektivitu provozu datového c...

Spolehlivá ochrana a ukládání dat pro po...

SUSE Linux Enterprise Server pro KunLun ...

Zálohování a obnova dat pro virtuální se...

Novicom představí svá řešení na 20. ročn...

itself investuje 50 milionů korun do mod...

Dopady eIDAS a GDPR nejen do veřejné spr...

Novicom opět na konferenci SecTec Securi...

Nové nástroje InterBase 2017 pro plný mo...

Barracuda Web Security Service v cloudu ...

GPS navigace Mio 5400 je mezi nejpopulár...

Efektivnější ochrana firemních sítí a e-...

Eplan a Rittal představují možnosti vývo...

Nová verze podnikové automatizační platf...

Efektivní výroba KOVONA SYSTEM s podporo...

Mobilní data nejsou v Česku drahá, v Pol...

Změny smluv na dálku lze do 14 dnů odvol...

Snadná správa uživatelských práv v Micro...

WiFi router Turris Omnia na veletrhu CeB...

Profesionální displeje Panasonic se záru...