logo itpoint.cz

Novou velkoobchodní nabídku ADSL Českého Telecomu akceptuje zatím polovina firem

Český Telecom se zatím dohodl o velkoobchodním poskytování nové verze připojení na internet přes ADSL s necelou polovinou firem. Zatímco stávající variantu ADSL nabízí 23 společností, smlouvu o nové variantě, která dnes startuje, má devět firem, dalších sedm kontraktů se připravuje k podpisu ...

Český Telecom se zatím dohodl o velkoobchodním poskytování nové verze připojení na internet přes ADSL s necelou polovinou firem. Zatímco stávající variantu ADSL nabízí 23 společností, smlouvu o nové variantě, která dnes startuje, má devět firem.

"Dalších sedm kontraktů se připravuje k podpisu. V několika zbývajících případech jednání s partnery nadále probíhají," uvedl mluvčí Telecomu Vladan Crha. Telecom chce v nové nabídce ADSL výrazně zrychlit za nezměněnou cenu, ale zároveň omezí objem dat, který budou uživatelé moci měsíčně stahovat v rámci paušálu.

Základní rychlost ADSL by se měla zvýšit ze 192/64 kbit/s na 512/128 kbit/s při nezměněné ceně kolem 1300 až 1600 Kč podle nabídky jednotlivých operátorů. Stávající varianta 320/128 kbit/s by pak měla být nahrazena 1024/256 kbit/s.

Datové limity firma stanovila na deset respektive 20 gigabytů měsíčně. Zatímco Telecom bude koncovým zákazníkům za každých deset gigabytů navíc účtovat 399 Kč, konkurence se snažila omezení dominantního operátora eliminovat. Například Ipex chce nabízet data navíc v balíčcích po 2,5 gigabytu za 100 Kč a GTS nezavede datový limit vůbec.

Společnost Tele2 nedávno označila službu za nekvalitní a novou nabídku za zhoršení podmínek proti současnému stavu, a rozhodla se přestat ADSL nabízet. Zároveň by se měl uvolnit trh s modemy a uživatelé budou mít možnost si službu nainstalovat sami.

Například Contactel chce nabízet samoinstalační balíčky v supermarketech.

ČTK

Článek ze dne 15. září 2003 - pondělí