logo itpoint.cz

Parlamentní boj o přístup k datovému proudu

Zatímco se ČTU konečně začal chovat jako správný regulátor a postavil se na stranu uživatelů Internetu hned ve dvou kauzách (předražené ADSL a paušální Dial-up), dokazují poslanci při schvalování novely telekomunikačního zákona, jak nízké jsou jejich technické znalosti a kam až dosáhnou dlouhé prsty Českého Telecomu ...

Zatímco se ČTU konečně začal chovat jako správný regulátor a postavil se na stranu uživatelů Internetu hned ve dvou kauzách (předražené ADSL a paušální Dial-up), dokazují poslanci při schvalování novely telekomunikačního zákona, jak nízké jsou jejich technické znalosti a kam až dosáhnou dlouhé prsty Českého Telecomu.

Jak jinak si lze vysvětlit vystoupení poslanců Jaromíra Schlinga (ČSSD) a Martina Římana (ODS), kteří byli zřejmě nejhorlivějšími odpůrci bitstreamu (přístupu k datovému proudu) a z jejich vystoupení je zřejmé, že do dnešního dne pravděpodobně nevědí co pojem bitstream vlastně představuje. Exministr Říman dokonce zašel tak daleko, že označil rozhodnutí ČTU za "pofiderní".

Zřejmě zaregistroval chyby v porovnání cen za ADSL, které vypracoval ČTU. Za celý kolektiv Internetu pro všechny si dovolím zapochybovat o kompetentnosti obou zmiňovaných pánů a říci pár slov na obranu ČTU. Na rozdíl od některých našich poslanců, kteří svá pochybení přiznávají až ve chvíli, kdy o nich mluví všechny média, totiž ČTU po upozornění na chyby okamžitě své pochybení přiznal a do druhého dne všechny odstranil.

Pro pány poslance ještě jednou malé vysvětlení výhod bitstreamu na opravdu názorném příkladu, tak jak mi ho kdysi vysvětloval pan Jiří Peterka – odborný publicista a odborník na telekomunikace :

Je to jako kdyby zemědělci prodávali maso rovnou nakrájené a předpřipravené na guláš (okořeněné atd.). Pro někoho, kdo chce vařit guláš, to je OK. Naopak pro někoho, kdo chtěl dělat bifteky, svíčkovou, ptáčky a co já vím ještě, to je zásadní průšvih. BitStream znamená, že dostanu "rouru" kudy prostrkuji jednotlivé bity a byty od koncového zákazníka k sobě a naopak, a můžu je jakkoli dále upravovat. Například se mi nikde po cestě nezdržují, takže mohu stihat i přenosy v reálném čase. To co Telecom nabízí je už určité naporcování (na IP pakety) a upravení(dané fungováním protokolu IP). Například není garantováno, jak dlouho se data na cestě zdrží, takže se obtížně dělají přenosy v reálném času (napr. hlas či obraz po internetu).

Další perlou ve vystoupení poslance Římana bylo vyjádření, že "za správné by považoval to, aby si každý operátor budoval své vlastní přístupové sítě. Princip zpřístupnění podle něj působí proti technologickým inovacím a navíc prý není až tak nutný, protože v České republice už žádný monopol vlastně nemáme."

Bohužel se k bitstreamu staví záporně i Ministerstvo informatiky v čele s Vladimírem Mlynářem, což je o to smutnější, že pan ministr dobře ví, jaké jsou výhody bitstreamu i to, že podle nejnovějších direktiv EU, zejména těch, které definují nový regulační rámec elektronických komunikací, je bitstream naopak velmi důležitý pro rozvoj telekomunikačního trhu a proto v nich také už není jako volitelný, ale povinný.

Co říci k této kauze na závěr ? Snad jen to, aby si uživatelé dobře zapamatovali jména těchto poslanců a hlavně jejich názory na tento problém. Je zcela zřejmé, že naši zákonodárci nadále chtějí držet ochrannou ruku nad Českým Telecomem a odkládáním důležitých rozhodnutí zabránit nastolení skutečného konkurenčního prostředí na českém telekomunikačním trhu. Je zcela evidentní, že svojí roli v tomto počínání hraje neuskutečněná privatizace ČTc.

Dovolím si však položit otázku. Skutečně si páni poslanci myslí, že nepřipuštění skutečné konkurence alespoň do doby, než se ČTc úspěšně nezprivatizuje je jediným správným řešením ? Nebylo by vhodnější přinutit Český Telecom, aby se naučil poprat se o své zákazníky ? Aby se stal konkurenceschopnou a pružnou firmou ?

O tom, že Český Telecom není schopen obstát v konkurenčním prostředí svědčí i jeho zveřejněné hospodářské výsledky. ČTc totiž letos nečeká růst výnosů ani zisku. Český Telecom vykáže podle očekávání analytiků za 1. čtvrtletí zhruba třetinový propad zisku na zhruba 966 milionů korun. Odhady poklesu se pohybují mezi 30 a 41,5 procenta z loňských 1,47 miliardy Kč. Loni firma vykázala výnosy 52,9 miliardy korun a zisk 4,3 miliardy. Na výnosy má podle finančního ředitele Juraje Šedivého vliv snižování příjmů z hlasové telefonie, které se ještě letos nepodaří vyrovnat příjmy z datových služeb a komplexních projektů. Telecomu do března ubyla tři procenta zákazníků a počet provozovaných linek se snížil na 3,65 milionu. Proč Telecomu ubývají jeho zákazníci? Odpověď zná asi každý, kdo využíval nebo stále využívá jeho služeb.

Na závěr jako obvykle trochu pozitivní zprávu, která přichází od firmy UPC. Její ředitel Václav Bartoň v rozhovoru pro MF DNES uvedl, že Internet přes kabel využívá zhruba 7 procent lidí z celkového počtu zákazníků UPC. Převedeno na srozumitelné počty v současné době přibývá každý týden zhruba 300 až 500 nových připojení týdně.Možná by bylo po delší době vhodné připomenout jak dokáže skutečné konkurenční prostředí nastartovat poptávku po širokopásmovém Internetu a kolik zaplatí za Internet občané v zemích kde o smysluplných zákonech nevedou politici pouze neplodné diskuse a poslanci nezpochybňují rozhodnutí nezávislého regulačního orgánu.

Miloslav Sova

Článek ze dne 13. května 2003 - úterý