logo itpoint.cz

Pilotní projekt hlasové virtuální privátní sítě pro veřejnou správu startuje

Služba podporuje a zvýhodňuje telefonní hlasovou komunikaci mezi subjekty veřejné správy a umožňuje použít zvýhodněný cenový tarif pro vybrané telefonní stanice. Za volání mezi subjekty veřejné správy, nacházejícími se v hlasové VPN, je účtována Českým Telecomem paušální měsíční platba 350,- bez ohledu na počet protelefonovaných minut ...

Český Telecom a Ministerstvo informatiky České republiky podepsalo v polovině června tohoto roku smlouvu o zahájení pilotního projektu Hlasové virtuální privátní sítě (hlasová VPN) veřejné správy. Služba podporuje a zvýhodňuje telefonní hlasovou komunikaci mezi subjekty veřejné správy a umožňuje použít zvýhodněný cenový tarif pro vybrané telefonní stanice.

To v praxi znamená, že za volání mezi subjekty veřejné správy, nacházejícími se v hlasové VPN, je účtována paušální měsíční platba bez ohledu na počet protelefonovaných minut (350,- Kč). Využitím této služby tak mohou úřady při volání mezi sebou navzájem ušetřit.

Celkový maximální počet telefonních přípojek, zařazených do pilotního projektu, nepřesáhne 3000. Pilotního projektu se zúčastní zhruba deset subjektů veřejné správy a to na základě jejich vlastního zájmu. Prvním zákazníkem je statutární město Jihlava, se kterým je již podepsána smlouva. Český Telecom dále jedná například s Generálním ředitelstvím cel a dalšími.

Cílem pilotního projektu je zhodnotit přínosy služby pro veřejnou správu a možnosti jejího efektivního uplatnění v běžném provozu. Pilotní projekt potrvá do konce roku 2003, kdy bude vyhodnocen.

Telefonní stanice i pobočkové ústředny, které jsou členem hlasové VPN veřejné správy, mohou vést hovory s využitím služby hlasové VPN (v tomto případě je použit zvláštní tarif dle předchozího odstavce) a také volat do veřejné telefonní sítě za běžné ceny. Jedná se o dva rozdílné režimy, z nichž jeden může být zvolen jako základní a do druhého režimu se stanice převede kódem navoleným bezprostředně před vlastní volbou. Tato změna platí pouze pro jeden hovor a po jeho ukončení se stanice vrací do základního režimu.

Český Telecom

Článek ze dne 1. července 2003 - úterý