logo itpoint.cz

Pivo via SMS

Platforma WebLogic od společnosti BEA Systems byla vybrána jako základ nového objednávkového systému Pražských pivovarů. To umožňuje zákazníkům zadávat své objednávky jak přes Internet, tak i prostřednictvím SMS zpráv z mobilních telefonů. Tento objednávkový systém založený na platformě BEA WebLogic, který je úzce provázaný s interními informačními systémy Pražských pivovarů, je dosud ojedinělým řešením v potravinářské oblasti.

Společnost BEA Systems, Inc., vedoucí světový dodavatel softwaru aplikační infrastruktury, oznámila, že její platforma WebLogic byla vybrána jako základ nového objednávkového systému Pražských pivovarů a.s., druhého největšího producenta piva v České republice.

Společnost s vůbec nejširším portfoliem pivních značek, mezi které patří Staropramen, Braník, Ostravar, Velvet a Kelt, zavedla zákaznický objednávkový systém prostřednictvím internetu a SMS zpráv, aby urychlila a usnadnila objednávky piva a minimalizovala administrativu na straně zákazníka. Řešení je navrženo tak, aby doplňovalo klasický prodej a objednávky přes obchodní zástupce a call centrum.

"Cílem tohoto projektu nebyla pouze úspora nákladů na objednávky a provoz call center, ale hlavně ušetřit čas našim zákazníkům při objednávání zboží. K tomu teď stačí zaslat jednu SMSku ve správném tvaru," řekl Martin Novák, Business Intelligent Manager, Pražské pivovary a.s..

Ve výběrovém řízení zvítězilo řešení navržené společností Brain Systems s. r. o., jež poskytuje softwarová řešení založená na internetových technologiích. Projekt založený na platformě BEA WebLogic umožňuje zákazníkům zadávat své objednávky jak přes Internet, tak i prostřednictvím SMS zpráv z mobilních telefonů, a to 24 hodin denně, 7 dní v týdnu.

Na základě dané specifikace vytvořil architekt systému kompletní architekturu a objektový model řešení. Návrh pracoval s třívrstvou architekturou. Aby vyvinutá aplikace splňovala náročné požadavky na spolehlivost, stabilitu, bezpečnost, otevřenost a rozšiřitelnost, bylo zvoleno řešení na bázi J2EE, neboli Java 2 Enterprise Edition. Jako operační systém byl zvolen Linux. Za účelem zajištění komfortu a rychlé práce velkému počtu uživatelů pracujících současně byl vybrán víceprocesorový IBM eServer model 230. Zásadní význam však měla volba vhodného aplikačního a databázového serveru. Datovou základnu tak zajistila robustní databáze DB2 v 7.1 a jako aplikační server byl nasazen BEA WebLogic verze 6.1.™ BEA WebLogic 6.1 může sjednotit, zjednodušit a rozšířit aspekty vývoje a integrace podnikových aplikací. Kromě toho nabízí společnou platformu pro nasazení webových služeb a jejich rychlý vývoj.

"Objednávkový systém založený na platformě BEA WebLogic, který je úzce provázaný s interními informačními systémy Pražských pivovarů, je dosud ojedinělým řešením v potravinářské oblasti," řekl Jiří Bíba, vedoucí pobočky BEA Systems v České a Slovenské republice.

Klíčovým problémem byla integrace s vnitřními informačními systémy Pražských pivovarů, v tomto případě se systémy pro řízení distribuce JBA Drinks a S21 Power. K této komunikaci byl použit prostředník – EDI server Gentran pro příjem objednávek. Jelikož samotné řešení běží na páteřní síti v server hosting centru, byly pro komunikaci přes internet vyvinuté speciální replikační aplikace, které komunikují serveru šifrovaná data šifrovaným kanálem. Z obchodně-procesního hlediska jsou komunikovány podstatné informace o zákaznících, objednávkách, fakturách, obchodních zástupcích atd.

Aplikace není v žádném případě pouze obyčejný objednávkový systém. Katalog zboží s obrázky produktů a detailními logistickými daty lze velmi jednoduše doplňovat dalšími nekatalogovými informacemi a je navržen tak, aby to zvládl i úplný počítačový laik. Systém umožňuje zadávat dotazy, stížnosti, nebo se podílet na promoakcích. Řešení samozřejmě není konečné, neustále se vyhodnocuje a pracuje se na specifikaci dalšího vývoje.

BEA Systems, Inc. je přední světový dodavatel softwaru aplikační infrastruktury, který poskytuje ověřenou a unifikovanou základnu pro podnikové informační systémy pro víc než 13 000 zákazníků po celém světě včetně většiny společností žebříčku Fortune Global 500. BEA a její značka WebLogic® patří mezi nejdůvěryhodnější jména v IT oboru. BEA má ústředí v kalifornském San Jose, 91 poboček ve 33 zemích a její webové stránky jsou na adrese BEA.com.

 bea.com

Článek ze dne 6. ledna 2003 - pondělí