logo itpoint.cz

Podle policie je odposlechů více, ale není to znepokojující

Podle policejních statistik policie v loňském roce odposlouchávala 6931 telefonů, což je nárůst o více než dvojnásobek proti roku 1999, kdy bylo odposlouchávaných telefonů 3166. Za letošní první pololetí policie uskutečnila 4420 odposlechů. Při tomto trendu by letos měl počet odposlechů proti roku 1999 vzrůst 2,8 x.

Policejní prezidium připustilo, že v posledních letech v České republice stoupl počet policejních odposlechů. Tuto skutečnost však vedení policie nepovažuje na rozdíl od některých opozičních politiků za nikterak znepokojující, neboť nárůst počtu odposlechů podle něj odpovídá růstu počtu majitelů telefonů.

Vyplývá to z informací, které poskytla mluvčí policejního prezidia Blanka Kosinová. Vedení policie ve svém prohlášení zdůrazňuje, že každý odposlech musí policii povolit soud. "Podle platného trestního řádu má ve věci povolování odposlechů rozhodující slovo vždy soudce," konstatuje prezidium.

Podle policejních statistik policie v loňském roce odposlouchávala 6931 telefonů, což je nárůst o více než dvojnásobek proti roku 1999, kdy bylo odposlouchávaných telefonů 3166. Za letošní první pololetí policie uskutečnila 4420 odposlechů. Při tomto trendu by letos měl počet odposlechů proti roku 1999 vzrůst 2,8 krát.

Zvyšování počtu odposlechů kopíruje růst počtu užívaných telefonů, uvádí policejní prezidium. Zatímco v roce 1999 jich bylo 5,7 milionu, loni se počet vyšplhal na téměř 12,6 milionu.

Stoupající počet odposlechů se stal letos předmětem časté kritiky, zejména ze strany poslanců ODS, kteří v této tendenci vidí "náběh na policejní stát". Například předseda ODS Mirek Topolánek 12. října v televizi Nova argumentoval srovnáním s jinými zeměmi. "Jestliže ve Spojených státech amerických je to 1491 odposlechů za rok, v Japonsku jenom dva mimochodem, tak prostě je to znamení toho, že něco zdravého není," uvedl šéf nejsilnější opoziční strany.

Policejní stanovisko reakci na tato srovnání neobsahuje. Lucie Uhlířová z policejního prezidia uvedla, že zahraniční údaje o odposleších k dispozici nemá.

Problematikou odposlechů se zabývalo i několik poslaneckých kontrolních komisí. Zejména opozice, ale i někteří sociální demokraté totiž vyjádřili obavy, že jsou sledováni. Žádná parlamentní komise ale dosud neprokázala, že se to opravdu dělo.

ČTK

Článek ze dne 23. října 2003 - čtvrtek