Podle policie je odposlechů více, ale není to znepokojující

Podle policejních statistik policie v loňském roce odposlouchávala 6931 telefonů, což je nárůst o více než dvojnásobek proti roku 1999, kdy bylo odposlouchávaných telefonů 3166. Za letošní první pololetí policie uskutečnila 4420 odposlechů. Při tomto trendu by letos měl počet odposlechů proti roku 1999 vzrůst 2,8 x.

Policejní prezidium připustilo, že v posledních letech v České republice stoupl počet policejních odposlechů. Tuto skutečnost však vedení policie nepovažuje na rozdíl od některých opozičních politiků za nikterak znepokojující, neboť nárůst počtu odposlechů podle něj odpovídá růstu počtu majitelů telefonů.

Vyplývá to z informací, které poskytla mluvčí policejního prezidia Blanka Kosinová. Vedení policie ve svém prohlášení zdůrazňuje, že každý odposlech musí policii povolit soud. "Podle platného trestního řádu má ve věci povolování odposlechů rozhodující slovo vždy soudce," konstatuje prezidium.

Podle policejních statistik policie v loňském roce odposlouchávala 6931 telefonů, což je nárůst o více než dvojnásobek proti roku 1999, kdy bylo odposlouchávaných telefonů 3166. Za letošní první pololetí policie uskutečnila 4420 odposlechů. Při tomto trendu by letos měl počet odposlechů proti roku 1999 vzrůst 2,8 krát.

Zvyšování počtu odposlechů kopíruje růst počtu užívaných telefonů, uvádí policejní prezidium. Zatímco v roce 1999 jich bylo 5,7 milionu, loni se počet vyšplhal na téměř 12,6 milionu.

Stoupající počet odposlechů se stal letos předmětem časté kritiky, zejména ze strany poslanců ODS, kteří v této tendenci vidí "náběh na policejní stát". Například předseda ODS Mirek Topolánek 12. října v televizi Nova argumentoval srovnáním s jinými zeměmi. "Jestliže ve Spojených státech amerických je to 1491 odposlechů za rok, v Japonsku jenom dva mimochodem, tak prostě je to znamení toho, že něco zdravého není," uvedl šéf nejsilnější opoziční strany.

Policejní stanovisko reakci na tato srovnání neobsahuje. Lucie Uhlířová z policejního prezidia uvedla, že zahraniční údaje o odposleších k dispozici nemá.

Problematikou odposlechů se zabývalo i několik poslaneckých kontrolních komisí. Zejména opozice, ale i někteří sociální demokraté totiž vyjádřili obavy, že jsou sledováni. Žádná parlamentní komise ale dosud neprokázala, že se to opravdu dělo.

ČTK

Článek ze dne 23. října 2003 - čtvrtek

Ušetřete peníze větším využitím proxy serverů
Aktuální články

Zálohování a obnova dat pro virtuální se...

Novicom představí svá řešení na 20. ročn...

itself investuje 50 milionů korun do mod...

Dopady eIDAS a GDPR nejen do veřejné spr...

Novicom opět na konferenci SecTec Securi...

Nové nástroje InterBase 2017 pro plný mo...

Barracuda Web Security Service v cloudu ...

GPS navigace Mio 5400 je mezi nejpopulár...

Efektivnější ochrana firemních sítí a e-...

Eplan a Rittal představují možnosti vývo...

Nová verze podnikové automatizační platf...

Efektivní výroba KOVONA SYSTEM s podporo...

Mobilní data nejsou v Česku drahá, v Pol...

Změny smluv na dálku lze do 14 dnů odvol...

Snadná správa uživatelských práv v Micro...

WiFi router Turris Omnia na veletrhu CeB...

Profesionální displeje Panasonic se záru...

Chytré IT tendry na TSK Praha pro předem...

Soutěž ČRA IoT Hackathon hledá nejlepší ...

Akreditační partnerský program Veeam zje...