Pokuta 6,5 mil. Kč pro Český Telecom za nepovolené dohody o cenách telefonních karet

Telecom svým distributorům v letech 2001 a 2002 určoval maloobchodní ceny za prodej předplacených karet X, což úřad posuzuje jako jeden ze závažných deliktů. Telecom o dalším postupu rozhodne po analýze rozhodnutí. Antimonopolní úřad již Český Telecom za tento přestupek pokutoval, firma však proti rozhodnutí podala rozklad. Ve druhostupňovém řízení předseda ÚOHS původní sankci snížil o jeden milion korun ...

Úřad pro ochranu hospodářské soutěže (ÚOHS) dal společnosti Český Telecom pokutu 6,5 milionu korun za nepovolené dohody o cenách telefonních karet. Společnost distributorům určovala v letech 2001 a 2002 maloobchodní ceny za prodej předplacených karet X, což úřad posuzuje jako jeden ze závažných deliktů. Telecom o dalším postupu rozhodne po analýze rozhodnutí. Antimonopolní úřad již Český Telecom za tento přestupek pokutoval, firma však proti rozhodnutí podala rozklad. Ve druhostupňovém řízení předseda ÚOHS původní sankci snížil o jeden milion korun. Uznal tak námitku, že se nejednalo o opakované jednání, jak bylo v dřívějším rozhodnutí uvedeno.

Telecom podle mluvčího Vladana Crhy považuje za pozitivní, že úřad uznal některé výhrady společnosti a původní částku snížil. Zda se firma znovu odvolá, či jak na rozhodnutí zareaguje, mluvčí neuvedl. "Konkrétní reakci sdělíme až po detailním prostudování rozhodnutí," vysvětlil.

"Český Telecom byl dříve pokutován za porušení zákona, ale v jiné skutkové podstatě," vysvětlil Bednář. Úřad zjistil porušení zákona ve třech rámcových smlouvách, které Telecom uzavřel s odštěpnými závody České pošty a s firmou Student Agency. Operátor v nich kupující a odběratele zavázal k prodeji a distribuci karet za stanovené nominální ceny. Partneři pak tuto cenu vnímali jako pevnou a nemohli si ji stanovit sami. "Na trhu existuje regulovaná maximální cena, která nevylučuje konkurenci, a je tedy možno jít pod ni," doplnil Bednář.

Český Telecom musí do jednoho měsíce vypustit ze smluv dohody o určení cen a dále nahradit pojmy "maloobchodní" či "nominální" údajem "maximální". O splnění těchto opatření pak musí informovat antimonopolní úřad. Český Telecom patří k firmám, o něž se ÚOHS zajímá poměrně často. Naposledy dostal letos na jaře pokutu 23 milionů Kč za loňskou nabídku rychlého přístupu na internet ADSL. Podle úřadu tehdy firma svou nabídkou IOL Platinum omezila konkurenci. Společnost proti rozhodnutí podala rozklad. "Telekomunikace jsou velmi dynamický trh a i v zahraničí mají podobné zkušenosti," uzavřel Bednář s tím, že ceny diktované dominantním subjektem mají vždy negativní vliv na spotřebitele.

ČTK

Článek ze dne 13. listopadu 2003 - čtvrtek

Ušetřete peníze větším využitím proxy serverů
Aktuální články

Zálohování a obnova dat pro virtuální se...

Novicom představí svá řešení na 20. ročn...

itself investuje 50 milionů korun do mod...

Dopady eIDAS a GDPR nejen do veřejné spr...

Novicom opět na konferenci SecTec Securi...

Nové nástroje InterBase 2017 pro plný mo...

Barracuda Web Security Service v cloudu ...

GPS navigace Mio 5400 je mezi nejpopulár...

Efektivnější ochrana firemních sítí a e-...

Eplan a Rittal představují možnosti vývo...

Nová verze podnikové automatizační platf...

Efektivní výroba KOVONA SYSTEM s podporo...

Mobilní data nejsou v Česku drahá, v Pol...

Změny smluv na dálku lze do 14 dnů odvol...

Snadná správa uživatelských práv v Micro...

WiFi router Turris Omnia na veletrhu CeB...

Profesionální displeje Panasonic se záru...

Chytré IT tendry na TSK Praha pro předem...

Soutěž ČRA IoT Hackathon hledá nejlepší ...

Akreditační partnerský program Veeam zje...